Nowe oświetlenie ledowe w gminie Puck

Piotr Kowalczyk
28.04.2021

Na tę inwestycję mieszkańcy gminy Puck czekali od dawna. Zgodnie z zapowiedziami Energa Oświetlenie wymieniła oświetlenie uliczne, stawiając na nowoczesną i energooszczędną technologię ledową. Inwestycja ma przynieść spore oszczędności, ale także przyczynić się do redukcji emisji CO2, poprawić bezpieczeństwo i komfort mieszkańców.

Koniec z oprawami sodowymi

Inwestycja w gminie Puck jest jedną z wielu realizowanych na terenie naszego kraju. Mnóstwo samorządów, w porozumieniu z operatorami sieci, decyduje się na wymianę nieefektywnych opraw sodowych, które generują bardzo wysokie koszty oświetlenia ulicznego. Są one zastępowane diodami LED, emitującymi równie mocne, a przy tym przyjazne dla ludzkiego oka światło.

Z dokładnie takim działaniem mieliśmy do czynienia w gminie Puck, gdzie wymianie podlegało ponad 3 tysiące opraw sodowych. Inwestycja została zrealizowana na mocy umowy między Gminą Puck a spółką Energa Oświetlenie. Program jest rozpisany do końca 2024 roku, dlatego wkrótce wymienione zostaną kolejne oprawy.

Jakie korzyści przyniesie ta inwestycja? Do tej pory oprawy sodowe zamontowane na terenie gminy zużywały rocznie około 1400 MWh energii elektrycznej. Dla porównania lampy ledowe będą ponad dwukrotnie tańsze w eksploatacji. Inwestycja pozwoli też ograniczyć emisję CO2 o ponad 630 ton w skali roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie