Nanoszenie powłok silikonowych na metale

Marek Szydełko
24.11.2016

Silikony są elastycznymi masami klejąco-uszczelniającymi, które posiadają wielorakie zastosowanie. Są odporne na zmiany temperatury, działanie chemikaliów, wpływy atmosferyczne i promieniowanie słoneczne. Dzięki niezwykłej elastyczności stworzone z nich powłoki są trwałe i skuteczne. Kluczem do sukcesu jest dobór odpowiedniego silikonu i właściwe naniesienie powłoki.

Przygotowanie podłoża

Aby poprawnie nanieść powłokę silikonową należy odpowiednio przygotować pod nią podłoże. Powinno być ono czyste i suche, dlatego trzeba oczyścić je z resztek spoin, luźnych drobin, tłuszczu i innych zanieczyszczeń. Sposobem na pozbycie się resztek starego silikonu po poprzednich spoinach, które nie dają się usunąć mechanicznie jest zmiękczenie ich preparatem do usuwania silikonu i późniejsze usunięcie go za pomocą szpatułki. Na koniec warto przemyć podłoże wodą.

Przy nanoszeniu powłok dobrze jest również zaznaczyć granice wypełnienia. Służy do tego taśma malarska, której zadaniem jest także zabezpieczenie sąsiadujących z powłoką powierzchni. Taśma ta jest niezwykle pomocna, a przy tym łatwa do usunięcia po nałożeniu i wygładzeniu wypełnienia.

Nanoszenie powłok

Powłoki silikonowe, aby mogły spełniać swoją funkcje jaką jest wypełnianie szczelin (np. między kafelkami), muszą zostać nałożone w sposób właściwy. Należy nanosić je wzdłuż suchej szczeliny wyciskając silikon bezpośrednio z kartusza, starając się wypełnić szczelinę powłoką przy pomocy jednego pociągnięcia, z niewielkim jej nadmiarem. Aby tego dokonać, konieczne jest wcześniejsze ścięcie końcówki kartusza pod takim kątem, by uzyskać pasmo o wybranej grubości.

Zaraz po nałożeniu pasemka silikonu (przed wytworzeniem się na nim naskórka), silikon trzeba zwilżyć wodą z dodatkiem mydła, a następnie wyprofilować go specjalną szpachelką, końcówką pisaka bądź palcem (można nim także usunąć nadmiar silikonu).

Zabrudzenia sąsiadujących powierzchni powstałe w czasie nanoszenia powłok można usunąć. Nie jest to jednak łatwe.

-Przy usuwaniu zabrudzeń ze świeżego silikonu łatwo można rozmazać go po większej powierzchni, dlatego warto odczekać aż silikon się utwardzi i dopiero wtedy zabrać się za czyszczenie przy pomocy specjalnego preparatu ułatwiającego usuwanie starych silikonów. Utwardzanie trwa około 24 godzin. – radzi ekspert z firmy LARKIS.

Błędy przy nanoszeniu powłok

Nanoszenie powłok silikonowych to praca wymagająca fachowej wiedzy i precyzji, dlatego nietrudno o błędy podczas jej wykonywania. Spowodowane są one zwykle nieodpowiednim doborem silikonu lub nadaniem niewłaściwego kształtu spoinie. Dlatego, jeśli nie jesteście pewni swoich umiejętności, zlećcie tę pracę fachowcom.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie