Największy na świecie park solarny powstanie w Arabii Saudyjskiej

Mariusz Siwko
11.10.2021

Saudyjski rząd przygotowuje się finansowo do budowy najbardziej technologicznej metropolii świata, czyli Neom. Jednym z fundamentów jej funkcjonowania mają być parki solarne, które stworzą największą tego typu instalację na naszej planecie. Dość napisać, że inwestycja będzie 100-krotnie większa od obecnego lidera w tej dziedzinie, czyli Solar Choice Bulli Creek PV Plant w Australii.

Co wiadomo o tej spektakularnej inwestycji?

Wciąż pozostaje ona w sferze planowania, natomiast Arabia Saudyjska rzeczywiście wykazuje się niesamowitym rozmachem. Park solarny w Neom ma mieć moc 200 GW, co uczyni go największą na świecie elektrownią słoneczną. Cała instalacja będzie działać na zasadzie koncentrowania światła słonecznego przez specjalne zwierciadła, którego strumień będzie kierowany na wieżę solarną, następnie podgrzej znajdującą się w niej sól w płynie aż do zagotowania wody. Powstająca para wodna będzie napędzać potężne turbiny produkujące energię elektryczną.

Cały projekt został wyceniony na 200 miliardów dolarów, a przy jego budowie pracę znajdzie 100 tysięcy osób. Jest to jeden z najważniejszych elementów planu energetycznego Arabii Saudyjskiej, który zakłada, że kraj ten do 2030 roku będzie bazować wyłącznie na odnawialnych źródłach energii, całkowicie uniezależniając się od swojego naturalnego bogactwa, czyli ropy naftowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.