Na stacjach ładowania pojazdów elektrycznych będzie można płacić kartą

Piotr Kowalczyk
27.10.2023

Wielu kierowców pojazdów elektrycznych irytuje fakt, że aby skorzystać z publicznej ładowarki trzeba zawrzeć umowę z jej operatorem, najczęściej poprzez pobranie aplikacji. Komisja Europejska chce, aby było to znacznie łatwiejsze, dlatego przyjęła przepisy, które mogą zrewolucjonizować ładowanie aut elektrycznych na ogólnodostępnych stacjach.

Płatności ad hoc

Celem nowych regulacji jest umożliwienie kierowcom ładowania pojazdów elektrycznych bez konieczności posiadania aplikacji danego operatora, tylko z użyciem karty płatniczej. Już w pierwszej połowie 2024 roku w życie wejdą przepisy nakazujące, aby każda nowa stacja ładowania była wyposażona w terminal do tzw. płatności ad hoc.

W przypadku stacji o mocy równej lub większej niż 50 kW, kierowcy mają mieć możliwość dokonania jednorazowej płatności bezgotówkowej poprzez terminal zbliżeniowy. Na stacjach o mniejszej mocy dopuszczalne będą inne rozwiązania, np. zeskanowanie kodu QR, co przeniesie do systemu płatności.

Docelowo takie rozwiązania mają pojawić się także na już istniejących stacjach ładowania na terytorium Unii Europejskiej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie