Na czym polega montaż SMT i kiedy się go używa?

Antoni Kwapisz
25.10.2021

Elektronika to dziedzina, która znacznie pomogła nam w dojściu do takiego poziomu technologicznego, na jakim obecnie znajduje się ludzkość. Nic więc dziwnego w tym, że głównym celem jest jej udoskonalanie i dążenie do regularnego wzrostu jakości.  

Podzespoły elektroniczne umieszczane na płytkach PCB są coraz mniejsze i gęściej rozmieszczane. Obwody na płycie drukowanej są obszerniejsze i mają za zadanie przeprowadzać impulsy prądowe przez większą liczbę elementów. Logiczne jest, że procesy montażu komponentów muszą być automatyzowane, ponieważ ludzkie ręce nie są w stanie zrobić tak precyzyjnie hurtowych ilości. Opracowano więc system montażu powierzchniowego SMT, mający na celu produkcję najbardziej skomplikowanych układów elektronicznych. 

SMT/SMD - co to w ogóle jest? 

Surface Mount Technology, bo takie jest rozwinięcie powyższego skrótu, to nic innego jak rodzaj montażu elementów elektronicznych na płycie drukowanej. Cały proces odbywa się w pełni automatycznie przy użyciu linii montażowej.  

Do tego typu montażu używa się specjalnych komponentów oznaczonych symbolem SMD. Różnią się one od innych tym, że nie posiadają dwóch odnóg służących do przełożenia przez otwory w płycie. Przymiotnik zawarty w nazwie montażu sugeruje nam, że komponenty są mocowane na powierzchni płyty, a nie pod spodem. Początkowo, w miejsce podzespołów umieszczane zostaje spoiwo, które po późniejszym podgrzaniu w piecu odpowiednio zlutuje element z płytą, umożliwiając tym samym swobodne przechodzenie prądu. W późniejszej części nakładane są wszystkie części, a całość podgrzewana.  

Budowa linii montażowej 

Cała linia montażowa opiera się dosłownie na kilku złączonych ze sobą elementach. W każdym z nich odbywa się inny proces, który na każdym etapie produkcji możemy obserwować. W pierwszej kolejności podstawowa płytka PCB trafia do automatycznej sitodrukarki, gdzie nanoszone są na nią wszystkie ścieżki obwodu.  

Z tamtego miejsca gotowa płytka jest automatycznie transportowana taśmą do automatu montażowego, w którym odgrywa się zabieg precyzyjnego umieszczenia pasty lutowniczej w miejscach przyszłych komponentów, a następnie ich samodzielne uplasowanie na płycie. Dokładność montażu jest tak wysoka, że zakres błędu wynosi jedynie 0,03mm.  

Na końcu, całość zostaje kierowana do pieca rozpływowego, gdzie podgrzewana jest do takiej temperatury, która będzie w stanie zlutować ze sobą wszystkie części w obwodzie.  

Czym SMT wyparło montaż przewlekany? 

Mówi się, że montaż powierzchniowy zdecydowanie wyparł już metodę THT. Po części tak jest, jednak nie można powiedzieć, że całkowicie. Montaż przewlekany zawiera sporo zalet, a chociażby możliwość jego ręcznego wykonania i ewentualnej wymiany uszkodzonego komponentu. Metoda SMT jest jednak dużo bardziej precyzyjna i można realizować za jej pomocą naprawdę minimalistyczne obwody nieprzekraczające wymiarów 50x50mm.  

W dużej mierze chodzi również o hurtowe ilości obwodów, które wychodzą spod tych maszyn. Sposobem przewlekanym nie udałoby się zrealizować ogromnych ilości takich samych obwodów w krótkim czasie. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie