Klimatyzacja przemysłowa - postaw na nowoczesne rozwiązania

Mateusz Rąbalski
21.12.2020

Klimatyzacja przemysłowa jest wyjątkowo istotnym zagadnieniem w branżach, w których warunki pracy wymagają podjęcia szczególnych środków dla zapewnienia komfortu pracownikom. W jaki sposób instalacja odpowiedniego systemu może przysłużyć się naszemu przedsiębiorstwu?

Czy warto inwestować w systemy klimatyzacyjne w przemyśle?

Instalacje klimatyzacyjne są tym aspektem wyposażenia naszych hal, na które często nie zwracamy szczególnej uwagi. Jak się jednak okazuje – odpowiedni system chłodzenia jest w stanie nie tylko pozytywnie wpłynąć na samopoczucie i wydajność naszych  pracowników, ale także zapewnić nam niższe koszty eksploatacji hali.

W jaki sposób dokładnie się to odbywa? Które systemy chłodzenia warto rozważyć w naszej sytuacji? Sprawdźmy, co mają nam do zaoferowania producenci najbardziej popularnych rozwiązań w zakresie klimatyzacji większych powierzchni.

Bezpośrednie chłodzenie wyparne

Technologia, opierająca się na funkcjonowaniu pompy ciepła, pobierającej powietrze z zewnątrz. Następnie jest ono poddawane procesowi parowania, w wyniku którego jego temperatura obniża się nawet do 10°C. Ten rodzaj chłodzenia sprawdzi się wszędzie tam, gdzie powietrze wewnątrz hali ulega szybkiemu wysuszeniu poprzez funkcjonujące w jej obrębie maszyny oraz rodzaj wykonywanych w hali prac.

Ze względu na znaczący wzrost wilgotności powietrza wiążący się z zastosowaniem tego typu klimatyzatora, nie zaleca się stosowania go w pomieszczeniach o wysokim wyjściowym stopniu nawilżenia. Pamiętajmy, że zbyt wysoka wilgotność powietrza jest równie niewskazana co jej niedobór.

Konwencjonalne metody klimatyzacji

Zaliczamy do nich wszelkiego typu urządzenia, obniżające temperaturę pomieszczeń przy użyciu mechanicznych metod klimatyzacji. Z reguły ten rodzaj urządzeń spełnia odpowiednio swoje zadanie w przypadku niewielkich pomieszczeń w domu czy w mieszkaniu oraz w pojazdach. Jeżeli zaś chodzi o klimatyzację obiektów przemysłowych – tutaj koszty eksploatacji takiego systemu znacząco przekraczają ewentualne korzyści, jakie moglibyśmy odnieść z jego zastosowania. Dodatkowo większość klimatyzatorów tradycyjnych działa na zasadzie wprowadzania w obieg tego samego powietrza, jednocześnie uniemożliwiając nam wietrzenie pomieszczeń.

Jeżeli jesteśmy właścicielami biura lub innego niewielkiego lokalu – możemy wziąć pod uwagę zakup klimatyzacji konwencjonalnej ze względu na relatywnie niskie koszty jej montażu w przypadku niewielkich instalacji. Powinniśmy się jednak liczyć przy tym z faktem, że na rynku mamy aktualnie mnóstwo alternatywnych rozwiązań, które – choć w pierwszej chwili mogą się wydawać nieco bardziej kosztowne – bardzo szybko zwrócą nam się w postaci niższych rachunków za elektryczność.

Najbardziej optymalny system klimatyzacji?

Na wyjątkową uwagę zasługuje system klimatyzacji, który zdaje się w doskonały sposób łączyć wszystkie cechy wcześniej wspomnianych konstrukcji, uzupełniając je o usprawnienia techniczne, dzięki którym możliwości instalacji znacząco się poszerzają. Mowa tutaj o Oxycom Intrcool – klimatyzacji wykorzystującej najbardziej skuteczne modele schładzania pomieszczeń z jednoczesnym usprawnieniem ich mechaniki. Więcej informacji na ten temat dowiesz się na oficjalnej stronie OxyCom: https://www.oxy-com.pl/urzadzenie-chlodzenie-hal/.

W jaki sposób dokładnie się to odbywa?

Urządzenie oddaje do naszej dyspozycji szereg zróżnicowanych trybów działania, które możemy dostosować pod względem oczekiwanych rezultatów, z uwzględnieniem aktualnych warunków atmosferycznych. Mnogość dostępnych schematów funkcjonowania systemu pozwala nam na dokonanie znacznych oszczędności. Warto tutaj wspomnieć choćby o trybie swobodnego schładzania, wykorzystującego niską temperaturę z zewnątrz budynku do efektywnego chłodzenia pomieszczeń. Dzięki temu możemy cieszyć się dopływem świeżego powietrza bez konieczności uruchamiania jakichkolwiek dodatkowych mechanizmów schładzających.

To jednak nie wszystko, co urządzenie ma nam do zaoferowania. Pozostałe tryby chłodzenia są w nim uruchamiane jako odrębne mechanizmy, z których każdy ma na celu ograniczenie kosztów eksploatacyjnych hali poprzez dostosowanie intensywności schładzania dostarczanego powietrza pod kątem warunków zewnętrznych.

Inteligentne dostosowanie

Oxycom Intrcool wyposażony został ponadto w szereg udogodnień technologicznych, takich jak choćby:

  • Połączenie z internetem
  • Bieżący dostęp do stacji pogodowych – to rozwiązanie umożliwia instalacji dynamiczne dostosowanie używanych mechanizmów do aktualnych warunków atmosferycznych, dzięki czemu system niejako decyduje za nas, które z ustawień będzie na dany moment najbardziej optymalne zarówno dla naszego portfela, jak i dla komfortu osób przebywających w hali.
  • Stała aktualizacja systemu pod kątem najnowszych wersji oprogramowania.

Dodatkowe korzyści

Co ciekawe – w porównaniu zarówno z chłodzeniem wyparnym, jak i tradycyjnym, wspomniany system okazuje się znacznie tańszy pod względem montażu i eksploatacji w obiektach przemysłowych. Ponadto zastosowane w nim rozwiązania pozwalają na neutralizację niekorzystnych właściwości, występujących w pozostałych systemach chłodzenia.

Intrcool pozwala nam zachować optymalny poziom nawilżenia powietrza hali bez ryzyka przekroczenia jego korzystnych dla człowieka wartości. Oddaje on także do naszej dyspozycji szereg narzędzi, umożliwiających uzyskanie doskonałego mikroklimatu w obrębie hali bez względu na warunki zewnętrzne.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.