Jak samodzielnie zbudować przydomową oczyszczalnię ścieków?

Maciej Piwowski
25.07.2015

Przydomowe oczyszczalnie ścieków powinny być budowane przede wszystkim na terenach o rzadkiej zabudowie - zwłaszcza na wsiach, w których nie przewiduje się budowy kanalizacji. Warto podkreślić, że samodzielne wybudowanie oczyszczalni jest znacznie tańsze niż zlecenie tego zadania profesjonalnej firmie. Całkowity koszt inwestycji powinien zmniejszyć się co najmniej o połowę i zamknąć się w 4-5 tysiącach złotych.

Na terenach wiejskich poleca się budowę trzech typów przydomowych oczyszczalni ścieków: z filtrem korzeniowym, z pompą i filtrem piaskowym oraz z filtrem glebowym. Pierwszy typ jest najlepszy dla sporych działek z dużymi spadkami terenu. Budowa tej oczyszczalni jest najbardziej pracochłonna, jednak duża skuteczność w redukcji wszelkich zanieczyszczeń wynagradza wysiłek włożony w budowę. Oczyszczalnia tego rodzaju musi składać się z trzech osadników (można zrobić je z istniejących szamb), filtra korzeniowego obsadzonego wierzbą wiciową, a także z drenażu, który umożliwi wsiąkanie oczyszczonych ścieków do gleby. Eksploatacja oczyszczalni wymaga jedynie dosypywania raz w roku biopreparatów i podcinania wierzby w okolicach przedwiośnia (drewno można spalać w kominku).

Oczyszczalnia z pompą i filtrem piaskowym może być natomiast budowana na każdym terenie (nawet w miejscach położonych wyżej niż dom czy podmokłych). Filtr piaskowy usypuje się na płaskim terenie. Można go obsadzać roślinami, dlatego może on stanowić atrakcyjną część ogrodu. Oczyszczalnia z filtrem pisakowym również zbudowana jest z trzech osadników - w ostatnim z nich umieszcza się pompę szambową, która dostarcza wstępnie oczyszczone ścieki do drenażu umiejscowionego w filtrze piaskowym. Pompa musi być dobrej jakości, dlatego warto kupić ją w renomowanym sklepie, np. na stronie strefapomp.pl.

Na działkach z naturalnymi spadkami można budować także oczyszczalnie z filtrem glebowym. Musimy mieć jednak pewność, że wody gruntowe są położone głęboko. Oczyszczalnie takie sprawdzają się najlepiej, gdy gleba jest sucha i piaszczysta, gdyż tylko ten typ gleby dobrze wchłania ścieki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie