Instalacja gazowa LPG współdzielona z sąsiadem - wspólne źródło ciepła, osobne rachunki

Piotr Kowalczyk
02.02.2021

Zastanawiasz się nad modernizacją systemu ogrzewania swojego domu? Chętnie skorzystałbyś z wygodnego i ekologicznego rozwiązania, jednak w Twojej okolicy nie ma dostępu do sieci gazu ziemnego? W takim razie zastanów się nad możliwością instalacji zbiornika na gaz płynny LPG. Pomyśl, czy przypadkiem nie byłoby korzystniej, gdybyś skorzystał z takiej możliwości razem ze swoim dobrym sąsiadem. Co warto wiedzieć o gazowej sieci sąsiedzkiej LPG?

Obniżenie kosztów

Każdy z nas lubi oszczędzać, zwłaszcza w przypadków wydatków związanych z domem. A tych nigdy nie brakuje. Gdy z roku na rok okazuje się, że wydatki na dom pochłaniają cię coraz więcej, a modernizacja systemu grzewczego mocno cię przeraża – pomyśl o rozwiązaniu współdzielenia instalacji LPG. Co to oznacza w praktyce? Ty i Twój sąsiad będziecie korzystać z jednego zbiornika na gaz płynny LPG, ale z osobno zainstalowanymi licznikami. Będziecie rozliczać się indywidualnie za zużyty gaz. Taka forma współdzielenia pozwoli obniżyć koszty zarówno dzierżawy zbiornika, jak i wykonania samej instalacji.

Istnieje możliwość podłączenia do jednego zbiornika także więcej budynków i mieszkań. Zatem, jeżeli na twojej ulicy jest więcej sąsiadów zainteresowanych wymianą systemu ogrzewania warto przeanalizować opcję rozbudowanej sieci LPG. Jest to sprawdzony system, który wpisuje się w rządowy program „Czyste Powietrze” i dotacje, które mogą wynieść nawet do 20 000 zł. Przewidziane jest również dofinansowanie na zakup kotła na gaz (do 4500 zł). Warto wybierać sprawdzonego dostawcę gazu. Na przykład AmeriGas oferuje stałą cenę gazu na 2 lata i ułatwia proces przejścia na ekologiczne paliwo proponując eko-doradcę ds. dotacji. Specjaliści pomogą w otrzymaniu dotacji na zakup kotła nowej generacji oraz w załatwieniu wszelkich niezbędnych formalności – wniosków, rozliczeń. Wówczas właściciel budynku nie musi poświęcać swojego wolnego czasu na dowiadywanie się co i jak należy zrobić. Dostawca gazu krok po kroku sprawnie przeprowadzi go przez cały proces.

Poleć znajomemu

Forma rekomendacji sprawdza się w przypadku różnych usług i firm. Z pewnością często zdarza się, że polecasz komuś od tak firmę, bo wiesz, że realizuje rzetelnie swoją pracę. Dlatego tym bardziej warto skorzystać z programów firm, które za polecenie mogą od siebie dodać jakiś bonus czy ciekawą promocję. Na przykład AmeriGas realizuje Program Poleceń. Rekomendując firmę swojemu znajomemu możesz zyskać 300 litrów gazu (1 gr netto za litr). Wystarczy, że wypełnisz krótki, dedykowany formularz na stronie internetowej dostawcy.

Zawsze warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte na tego typu inicjatywy w przypadku zakupu gazu. Zapewne sam zanim zdecydujesz się na daną firmę korzystasz z rekomendacji swoich znajomych. Do tego lubisz konfrontować różne opinie, w tym opinie ekspertów. AmeriGas to profesjonalny zespół, którzy pomoże na każdym etapie realizacji swojej usługi. Już na starcie przygotuje niezbędny kosztorys i  zaprezentuje możliwości instalacji zbiornika LPG adekwatnie do usytuowania twojego budynku.

Idea współdzielenia

Forma współdzielenia, dzierżawienia czy wynajmowania różnych dóbr wpisuje się w nowoczesny styl życia. Zwróć uwagę, że trend posiadania na własność zaczyna powoli ustępować innym formom użytkowania. Zarówno mowa o wynajmowaniu przestrzeni biurowej do pracy, jak i długoterminowego wynajmowania samochodu. Nie dziwi zatem forma dzierżawy zbiornika od dostawcy gazu oraz opcja współdzielenia zbiornika LPG z sąsiadem. Być może powoli następuje era pokolenia, które będzie bardziej nastawione na elastyczne konsumowanie i współdzielenie. Zwłaszcza, jeżeli w perspektywie czasu okaże się, że przynoszą więcej korzyści.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie