Ile kosztuje regeneracja pomp hydraulicznych?

Piotr Kowalczyk
12.03.2021

Pompa hydrauliczna to bardzo popularny podzespół, który wykorzystywany jest głównie w przemyśle, lecz równie często spotkać go można w maszynach codziennego użytku. Warto tu, chociażby wspomnieć maszyny rolnicze, czy też zwykły samochód. Intensywna eksploatacja powoduje, że z czasem część ta się zużywa. Czy oznacza to jej drogą wymianę? Niekoniecznie, ponieważ na rynku istnieje wiele zakładów zajmujących się regeneracją pomp hydraulicznych. Wszystko jednak rozbija się o cenę. Ile zatem kosztuje regeneracja pompy hydraulicznej, na czym polega ten proces, a co najważniejsze, od czego zależy koszt tej usługi?

Regeneracja pomp hydraulicznych koszt - od czego zależy?

Zanim jednak przejdziemy do tego, ile wynosi cena regeneracji pompy hydraulicznej, a także jak przebiega sam proces jej regenerowania, najpierw trzeba się koniecznie zastanowić nad tym, co może na tę cenę wpływać. Czy są jakieś cechy bądź tez parametry tego urządzenia, które mogą podnosić cenę jej regeneracji lub też sprawiać, że stanie się ona prostsza, więc i cena zmaleje? Jak najbardziej tak, a cechą tą jest oczywiście konkretny rodzaj danej pompy.
Na rynku dominują trzy rodzaj pomp hydraulicznych, które zasadniczo różnią się pomiędzy sobą budową i zasadą działania, więc i ceną, jaką trzeba zapłacić za ich regenerację. Jak to zatem przedstawia się w szczegółach?

Najmniej popularnym obecnie modelem pompy hydraulicznej jest wersja tłoczkowa. Została ona wyparta przez nowocześniejsze rozwiązania, które są nie tylko łatwiejsze w naprawie, lecz również efektywniejsze w codziennej pracy. Pomimo jednak tego, pompy tłoczkowe nadal uważane są za rozwiązanie bardzo trwałe i niezawodne, więc z powodzeniem stosowane są one w maszynach rolniczych czy też górniczych oraz budowlanych. W ogromnym skrócie działanie takiej pompy polega na zmianie energii pochodzącej z silnika spalinowego, na energię hydrauliczną, która rzecz jasna pochodzi ze strumienia cieczy.

Drugim rodzajem pomp są modele łopatkowe, które z reguły używane są w układach napędowych wtryskarek, obrabiarek, czy też innego typu napędach przemysłowych. Jak działa taka wersja pompy? Jest to bardzo proste, a mianowicie obecne w danym modelu łopatki pobierają ciecz, opierając się na ruchu rotacyjnym i przenoszą ja do komory tłocznej maszyny. Oznacza to, że taka pompa pracuje w bardzo łagodny sposób, bez nagłych skoków czy też szarpnięć. A to z kolei oznacza, że urządzenie wykazuje się dużą trwałością i bezawaryjnością swojego działania.

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o jednym rodzaju pompy hydraulicznej, czyli o modelu zębatym, który jest rozwinięciem wersji łopatkowej. Ten model cechuje się naprawdę olbrzymią wydajnością i zabezpieczeniem przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Sama budowa i zasada działania takich pomp to jednak nie wszystko. Niezwykle ważne w procesie szacowania kosztu ich naprawy jest również to, jakie są w ich przypadku używane części, a także jak przedstawia się ich koszt. Może się bowiem okazać, że w modelu, który nie jest specjalnie awaryjny z powodu swojej konstrukcji, gdy już dojdzie do uszkodzenia, koszt regeneracji z powodu niezwykle wysokiej ceny części zamiennych stanie się zupełnie nie do przyjęcia i bardziej opłacalne będzie np. kupienie nowej pompy.

Rzecz jasna budowa to nie jedyna różnica To, co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, to rzecz jasna wielkość danej pompy, ilość płynu hydraulicznego, na którym pracuje, a także to, kto jest producentem danej pompy. Im będzie to model większy, mocniejszy, ale również droższy, ponieważ wyprodukowany przez cenionego producenta, tym bardziej wzrasta cena za regenerację. Z drugiej jednak strony zauważyć trzeba, że te pompy, które wykonane zostały przez mniej popularnych producentów, żeby nie powiedzieć przez tych naprawdę egzotycznych i niespotykanych, mogą mieć poważne kłopoty z dostępnością części zamiennych, co może podnieść koszt regeneracji.

Jak przebiega regeneracja pomp hydraulicznych?

Żeby móc poprawnie zrozumieć to, ile kosztuje regeneracja pompy hydraulicznej, trzeba dowiedzieć się jeszcze jednego oprócz samej budowy tego urządzenia, czy też jego zasady działania. Nie bez znaczenia jest to, jak taki proces się przeprowadza. Im firma regenerująca pompy hydrauliczne jest bardziej profesjonalna i lepiej podchodzi do swojej pracy, tym droższa będzie to usługa. Jak zatem powinna przebiegać modelowa regeneracja?

Przede wszystkim na samym początku warto zauważyć to, że pompę powinno się do zakładu regeneracyjnego dostarczyć osobiście. Co prawda można posiłkować się usługami firm kurierskich, lecz niestety jest spore ryzyko uszkodzenia urządzenia w transporcie.

Gdy sprzęt jest już na miejscu, jego regeneracje powinno się rozpocząć od bardzo dokładnego i wnikliwego ocenienia stanu technicznego oraz przeprowadzenia precyzyjnej diagnostyki problemu. W tym celu niezbędne jest całkowite rozebranie całej pompy. Następnym krokiem jest czyszczenie wszystkich jej elementów, oraz ocena ich stanu i jakości. Podczas ponownego składania pompy pracownik ocenia to, czy części, których w danej chwili używa do montażu, nadają się jeszcze do pracy, czy też muszą być zastosowane nowe. Dzięki temu finalnie uzyskuje się nie tylko sprawdzoną, lecz również oczyszczoną i co najważniejsze, poskładaną na jedynie w pełni sprawnych częściach pompę hydrauliczną.

Regeneracja pomp hydraulicznych cena - ile wynosi?

Jak widać po powyższym opisie, regeneracja pompy hydraulicznej to proces długotrwały, skomplikowany i z pewnością wymagający naprawdę potężnej wiedzy o tych urządzeniach. Siłą rzeczy taka usługa musi być odpowiednio wyceniona. Jaki zatem jest koszt przeprowadzenia takiej regeneracji?

Biorąc pod uwagę wszystkie zmienne, w tym również takie detale, jak miejsce, w którym mieści się zakład regeneracyjny, powinno się na taką regenerację przeznaczyć od kilku set, do nawet kilku tysięcy złotych. Ze względu na ogromne różnice w budowie oraz jakości i typie stosowanych części, nie da się podać dokładnej kwoty, lecz jej wartość z pewnością zamknie się właśnie w tym zakresie. Nie jest to mało, lecz pamiętać trzeba, że koszt zakupu takiej pompy, jeśli by chcieć wymienić ją na nowy egzemplarz, będzie wielokrotnie wyższy.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie