Ford powoli kończy z produkcją samochodów spalinowych w Europie

Mateusz Nowak
25.03.2021

Zaskakujące informacje z centrali Forda. Amerykański producent samochodów ogłosił nową strategię dla Starego Kontynentu, która nie ucieszy fanów klasycznej motoryzacji. Ford oficjalnie szykuje się do zakończenia produkcji samochodów z silnikami spalinowymi w Europie. Poznaliśmy konkretny horyzont czasowy.

Tylko hybrydy i elektryki

Zgodnie z nową strategią już w połowie 2026 roku wszystkie modele Forda oferowane w Europie będą napędzane silnikami elektrycznymi lub układami hybrydowymi typu plug-in. Z kolei w roku 2030 Ford przestanie oferować nawet hybrydy, stawiając wyłącznie na napęd elektryczny.

Co ważne, plany te nie dotyczą wyłącznie modeli osobowych z oferty Forda. Amerykański producent przyjął ekologiczną strategię także dla aut użytkowych. Plan zakłada, że do 2024 roku wszystkie modele użytkowe z gamy Forda będą zeroemisyjne, czyli napędzane silnikami elektrycznymi lub układami hybrydowymi typu plug-in. 

Ford zakłada, że do 2030 roku aż dwie trzecie sprzedaży pojazdów użytkowych koncernu będą stanowić modele elektryczne i hybrydowe. Do tak odważnej zmiany koncepcji sprzedaży zachęcają Forda wyniki finansowe. W czwartym kwartale 2020 roku Ford of Europe osiągnęło rentowność, w czym duży udział miały właśnie modele hybrydowe i elektryczne.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie