Energetyczny Kompas – nowa aplikacja od Polskich Sieci Elektroenergetycznych

Krzysztof Jagielski
22.05.2023

Kryzys energetyczny w naszym kraju został zażegnany, ale to wcale nie oznacza, że ogólna sytuacja diametralnie się poprawiła. W Polsce wciąż mamy problem z przestarzałymi sieciami energetycznymi i bilansowaniem produkcji energii. Dlatego Polskie Sieci Elektroenergetyczne udostępniły aplikację mobilną Energetyczny Kompas, która ma ułatwić nam rozsądne gospodarowanie energią.

Czemu służy ta aplikacja?

Energetyczny Kompas to aplikacja stworzona w celu umożliwienia każdemu odbiorcy energii rozsądnego planowania używania poszczególnych urządzeń. Podstawowym zadaniem aplikacji jest informowanie o nas o tzw. energetycznych godzinach szczytu, w których produkcja energii w największym stopniu bazuje na źródłach emisyjnych (elektrownie węglowe), a więc też najdroższych.

Mając informację o wystąpieniu energetycznej godziny szczytu, na przykład w upalne dni latem czy w mroźne zimą, możemy rozsądniej planować używanie poszczególnych urządzeń, np. zrezygnować z włączania zmywarki, pralki czy czajnika elektrycznego, tym samym wspierając sieć energetyczną i zmniejszając ryzyko chwilowego blackoutu.

Aplikację można pobrać na urządzenia z iOS (https://apps.apple.com/pl/app/energetyczny-kompas/id1662482668) i z Androidem (https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.pse.alert_energetyczny) z oficjalnych sklepów.

 

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie