ENEA i Jenox Akumulatory opracują przydomowy magazyn energii

Antoni Kwapisz
10.06.2022

Jednym z największych wyzwań stojących przed rynkiem instalacji fotowoltaicznych jest rozwiązanie problemu nadwyżek energii oddawanych do sieci. Powoduje to często niekontrolowany wzrost napięcia, a także naraża prosumentów na straty. Dlatego kierunek jest jasny: zwiększenie autokonsumpcji, w czym mają pomóc przydomowe magazyny energii. Współpracę w zakresie opracowania takiego magazynu zawarły spółka ENEA S.A. oraz firma Jenox Akumulatory.

Efekty poznamy za kilkanaście miesięcy

Opracowanie przydomowego magazynu energii, który z jednej strony pozwoli zwiększyć wykorzystanie energii elektrycznej z instalacji PV w gospodarstwie, a z drugiej będzie dostępny na kieszeń przeciętnego prosumenta, to ambitny plan. Nie ma jednak od tego odwrotu – obecny system, w którym prosumenci oddają ogromne ilości energii do sieci lub sprzedają ją po absurdalnie niskich stawkach na dłuższą metę jest nie do utrzymania.

Przydomowe magazyny energii mają ponownie ożywić polski rynek instalacji fotowoltaicznych, a docelowo stanowić jeden z filarów krajowej transformacji energetycznej.

Prototyp przydomowego magazynu energii ma być gotowy w ciągu kilkunastu miesięcy. Jeśli spełni oczekiwania, wówczas ENEA może wprowadzić to rozwiązanie do swojej oferty skierowanej stricte do prosumentów oraz klientów biznesowych posiadających własne instalacje PV.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.