Dozownik wagowy – budowa i zastosowanie w przemyśle

Wiele gałęzi przemysłu ciężkiego i wydobywczego każdego dnia operuje tonami różnorodnych materiałów niezbędnych w procesie produkcyjnym. Nie można sobie jednak wyobrazić sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa, które nie prowadzi kontroli ilości zużytych, lub wydobytych surowców. Urządzeniem, które jest współcześnie wykorzystywane do tego typu pomiarów, jest dozownik wagowy. Dzięki niemu możemy w dokładny sposób prowadzić dokumentację, a także unikać znacznych strat materiału wynikających z braku kontroli.

Precyzyjny pomiar materiałów sypkich

Posiadanie dokładnego wglądu we wszelkie operacje zachodzące w firmie, a także zestawienia wykorzystanych/zużytych surowców pozwala na swobodne planowanie strategii rozwoju firmy. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, w której sprzedawane jest więcej węgla, niż wynikałoby z faktur. W perspektywie długoterminowej jest to prosta receptura na ogłoszenie bankructwa. Dlatego tak ważne jest mierzenie wszelkich surowców, które „idą w obieg”. Dozownik wagowy jest świetnym sposobem na zagwarantowanie sobie płynności finansowej oraz porządku w dokumentacji.

Sprawdź stronę pomiar materiałów sypkich.

Istnieje wiele rodzajów dozowników. Niektóre mają formę zbiorników z wagą umieszczoną ku podstawie i takie dozowniki najczęściej służą do drobnych spożywczych produktów sypkich, takich jak zboża, czy ryż. Dozownik wagowy z reguły jednak jest wykorzystywany w przemyśle ciężkim, gdzie najczęściej współpracuje z podajnikami i taśmami, skąd materiały są porcjowane do konkretnych pojemników, a stamtąd transportowane do magazynu, lub klienta. Mechanizm licznika oparty jest o technikę wagową, która wylicza przetransportowaną na taśmie masę, lecz istnieją też takie modele, które wykorzystują technikę podczerwieni, gdzie badane jest zagęszczenie materiału na określonym odcinku. Niezależnie jednak od sposobu, jest to znacznie bardziej praktyczne i precyzyjne rozwiązanie niż próby szacowania przez człowieka, nawet jeżeli mamy pojemniki o konkretnej pojemności, to zawsze wyniki będą się różniły. Dokładność oraz sprawność urządzeń technicznych ma tutaj znaczną przewagę nad możliwościami człowieka, więc zastosowanie liczników jest jak najbardziej pożądaną sprawą w każdym przedsiębiorstwie zajmującym się dystrybucją lub wydobyciem dużych ilości rozmaitych materiałów.

Dozownik wagowy to nowoczesny sposób na zapewnienie prawidłowego zużycia i ładowności materiałów sypkich. Dzięki niemu nie tylko zachowamy prawidłowe statystyki naszej działalności, lecz także znacznie zwiększymy wydajność firmy.

Informacja prasowa

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.