Czym jest skanowanie 3D i jakie ma zastosowanie?

Mariusz Siwko
14.10.2020

Skanowanie najczęściej kojarzy się z dokumentami, które umieszcza się w specjalnym urządzeniu – skanerze. Jednak ta metoda stosowana jest także w innych celach. Skanowanie 3D to nowoczesny sposób na dokonanie pomiarów oraz idealne odwzorowanie wielu obiektów w przestrzeni trójwymiarowej.

Na czym polega skanowanie 3D?

Skanowanie 3D jest usługą polegającą na analizowaniu obiektu lub też przestrzeni z użyciem specjalnego urządzenia – skanera 3D. Skanery tego typu wyposażone są w zaawansowany system pomiarów bezkontaktowych z użyciem lasera, który umożliwia odwzorowanie kształtów obiektów rzeczywistych przez stworzenie specjalnej chmury punktów. Chmura punktów, która jest efektem skanowania 3D, ma formę współrzędnych w osiach X, Y oraz Z. Opisują one wtedy skanowany obiekt i mogą być wykorzystane do wykonania modelu trójwymiarowego. Taki model może być następnie wykorzystany do wielu celów, na przykład do przygotowania wizualizacji trójwymiarowej obiektu.

Co można skanować w 3D?

Nowoczesne skanowanie 3D pozwala na przygotowanie modeli wielu obiektów. Skanuje się różnorodne produkty w wielu wielkościach, kształtach, a także wykonane z różnych materiałów, w tym także przedmioty wykonane z materiałów przezroczystych czy błyszczących. Za pomocą skanerów 3D można przygotowywać także modele większych obiektów – samochodów, motocykli, mebli, a nawet całych budynków oraz obszarów. Skaner umieszczany jest wtedy przy przedmiocie, a następnie wykonuje niezbędne pomiary. Potem pozyskane przez niego dane przekazywane są do odpowiedniego oprogramowania komputerowego, gdzie są one poddawane dokładnej analizie.

Jakie zastosowanie ma skanowanie 3D?

Obecnie skanowanie 3D ma rozległe zastosowanie, dlatego też można spotkać się z nim w wielu branżach. Stosowane jest ono między innymi w branży handlowej, rozrywkowej, w architekturze oraz w budownictwie, w medycynie oraz w szeroko pojętym przemyśle. Metoda ta jest zatem bardzo szeroko wykorzystywana – jest ona nowoczesną alternatywą dla standardowych metod pomiarowych. Skanowanie 3D może być używane między innymi w inżynierii odwrotnej, w szybkim prototypowaniu, w kontroli jakości. Przygotowana analiza na podstawie metody skanowania trójwymiarowego może być potem użyta w różnych obszarach, na przykład w celu przygotowania dokumentacji technicznej, do druku 3D. Skanowanie trójwymiarowe jest prowadzone przez wiele firm, które zapewniają swoim klientom kompleksową obsługę w realizacji powyższych czynności. Adresy firm świadczących skanowanie 3D można sprawdzić w internecie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.