Cynkowanie ogniowe - czym jest i w jakich warunkach się przydaje?

Maciej Piwowski
29.12.2020

Nowoczesne zabezpieczenia antykorozyjne pozwalają na skuteczną ochronę konstrukcji stalowych przed procesami korozji, a także poprawiają ich parametry mechaniczne i wytrzymałościowe. Jedną ze skutecznych metod w tym zakresie jest cynkowanie ogniowe. Czym jest i w jakich warunkach się przydaje?

Czym jest zabezpieczenie antykorozyjne poprzez cynkowanie ogniowe?

Ocynkowanie metali to proces polegający na zanurzeniu elementów metalowych w płynnym ocynku o temperaturze dochodzącej do 450oC. Zjawiska termiczne, jakie wówczas występują, pozwalają na zajście reakcji pomiędzy stalą a cynkiem. Efektem jest powstanie niezwykle trwałej powłoki o silnych wiązaniach chemicznych z powierzchnią. Zapewnia ona doskonałe parametry mechaniczne komponentów.

Solidne i wytrzymałe zabezpieczenie antykorozyjne poprzez ocynkowanie ogniowe zapewnia wieloletnią ochronę zarówno konstrukcji bram czy ogrodzeń stalowych, jak i metalowych elementów wykorzystywanych do budowy maszyn oraz pojazdów. Dodatkowo gwarantuje lepszą absorpcję drgań mechanicznych i tłumienie wibracji. Jest powszechnie stosowana w przemyśle motoryzacyjnym oraz metalurgicznym.

Jakie są zalety i w jakich warunkach stosuje się cynkowanie ogniowe?

Skuteczna ochrona przez 50 lat oraz brak konieczności przeprowadzania czasochłonnych i kosztownych zabiegów konserwacyjnych to jedne z wielu zalet, jakie niesie za sobą technologia cynkowania ogniowego. Zabezpieczenie antykorozyjne poprzez ocynkowanie konstrukcji stalowej podnosi jej wytrzymałości i parametry mechaniczne, a jednocześnie sam proces jest bardzo ekologiczny.

Wysoce wytrzymała powłoka tworzona w procesie cynkowania chroni przed negatywnym wpływem niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, a także kwaśnych deszczów oraz agresywnych substancji chemicznych. Warto również zaznaczyć, że technologia cechuje się doskonałym stosunkiem wysokiej jakości do niskiej ceny aplikacji.

Cynkowanie ogniowe jako skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne metali

Ocynkowanie ogniowe to bardzo skuteczne zabezpieczenie antykorozyjne idealnie sprawdzające się w ochronie metali przed rdzą. Jego trwałość szacuje się na kilkadziesiąt lat. Technologia jest ponadto przyjazna środowisku. Niskie koszty cynkowania sprawiają, że stanowi ono idealny wybór.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.