Budowa domu - kiedy można starać się o dofinansowanie?

Mateusz Rąbalski
28.03.2018

Polacy muszą mieć świadomość ekologiczną i to ważna rola naszego społeczeństwa, aby od najmłodszych lat wpajać dzieciom miłość i szacunek do przyrody, ekologii, otaczającego nas świata. Zanieczyszczenie środowiska, wpływ na nasze codzienne życie i pozytywne podejście do niego powinniśmy kształtować nie tylko uczniom, ale i wszystkim wokół, tak aby z dnia na dzień, otoczenie nasze było przyjazne i zdrowe.

W tym celu, celu poprawienia środowiska powstał realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej program.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Pomaga ludziom decydującym się na wybudowanie własnego domu. Jest to dotacja na termomodernizację i osoby ubiegające się o taką dotację mogą uzyskać dofinansowanie bardzo dużego procentu kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oczywiście, aby zdobyć takie upusty na dotację na termomodernizację, trzeba spełnić określone wymogi.

Przede wszystkim budynek musi spełniać odpowiedni standard energetyczny, a nie jest to takie proste jak nam się wydaje. Trzeba więc wybudować dom potocznie nazywany domem pasywnym.. Koszty jego budowy w porównaniu z kosztami domu tradycyjnego mogą być zdecydowanie wyższe, tak około 35 procent. Wysokość dofinansowania w tym przypadku wynosi 50 tys. zł, można więc łatwo wyliczyć, czy wpłynie ono w istotny sposób na wartość całej inwestycji.

Wszystko jest związane z wykorzystaniem energii, tak aby chronić nasze środowisko

W przypadku tego programu dofinansowanie może być udzielone wyłącznie na element, który zostanie zrealizowany, na podstawie audytu energetycznego, który jest obowiązkowy, gdy decydujemy się na taki krok.. Audyt określa spełnienie przez obiekt budowlany poddany przebudowie, czyli modernizacji energetycznej, warunków określonych w rozporządzeniu odpowiednich organów polskiej infrastruktury.

Koszta kwalifikowane

Dofinansowanie udzielane jest też, jeżeli weźmiemy kredyt na budowę naszego wymarzonego, niepowtarzalnego i oryginalnego domu, którym wszyscy, ciocie, wujkowie, dziadkowie, będą zazdrościć, a my z dumą będziemy oprowadzać po naszych pięknych pomieszczeniach. Mowa tu o kosztach kwalifikowanych, mianowicie są to dodatkowe koszty, ponoszone na dostosowanie domu do wybranego standardu energetycznego.

Tutaj zaliczane są pewne unormowane kwestie, czyli zakup jak najbardziej odpowiedniej stolarki okiennej i drzwiowej. Przy tej okazji musi być montaż materiałów izolacyjnych i jest to dokładnie sprawdzane. Liczy się też, odpowiedni montaż wentylacji, odzyskiwanie ciepła, no i podstawowa rzecz, czyli zakup oraz montaż instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania, przygotowania instalacji użytkowej ciepłej wody oraz wodno-kanalizacyjnej.

Warunkiem nieodzownym i podstawowym jest ubieganie się o dofinansowanie złożenie w banku obojętnie jakim, udzielającym kredytu wniosku o przyznanie premii termomodernizacyjnej wraz z audytem energetycznym.
Pamiętając o zasadach i wszystkich potrzebnych wymaganiach dotacja na termomodernizację, to bardzo fajna sprawa, która pozwala nam chronić środowisko, dbać o niego i czynnie uczestniczyć w ulepszaniu naszego otoczenia. Mieć wpływ na to co nas otacza, na zdrowe powietrze, zdrową infrastrukturę, zdrowe lepsze jutro.

Dotacja na termomodernizację obejmuje też szereg podmiotów użyteczności publicznej

Wójtowie, administratorzy, marszałkowie, osoby które zajmują odpowiednio wysokie rangą stanowiska pracy związane z rządzeniem danego terenu i miejsca mogą starać się o takie dofinansowanie na swoim terenie zarządzania. Np. domy studenckie, wszystkie podmioty wykonujące działalność leczniczą, szpitale, a nawet muzea. Przed staraniem się o te dotacje oczywiście bardzo dokładnie musimy się przygotować i dostatecznie poznać choćby podstawowe funkcjonowanie tego programu, tej pomocy, tej ulgi.

Program prawdopodobnie jest finansowany do 2022 roku, zatem mamy czas na jego wdrożenie i finalizację i trzeba pamiętać, że zawsze lepiej jest żyć i budować się, być przyjaznym z otaczającą nas wspaniałą naturą, niż drążyć powlekany schemat niszcząc przy tym środowisko. Pamiętajmy o tych ważnych sprawach, nie tylko dla nas samych, ale i dla całego środowiska ludzkości.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.