Biurowiec w Gdańsku z prestiżowym certyfikatem LEED Core&Shell. Korzysta wyłącznie z OZE

Mateusz Rąbalski
13.04.2021

Wave to gdański budynek biurowy zlokalizowany w dzielnicy Oliwa, który wyróżnia się nie tylko ciekawą architekturą. Przede wszystkim jest to jedyny w mieście obiekt, który otrzymał prestiżowy certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum. Certyfikat jest przyznawany za stosowanie rozwiązań oszczędzających energię elektryczną, wodę oraz redukujących emisję dwutlenku węgla. Wave jest biurowcem w 100% zasilanym energią z OZE.

Budownictwo przyszłości?

Gdański biurowiec jest pierwszą inwestycją firmy Skanska w Trójmieście. Ma powierzchnię 24 800 metrów kwadratowych oraz 14 kondygnacji naziemnych. Został oddany do użytku w lipcu 2020 roku, a za jego projekt odpowiadała pracownia medusa group.

Przyznanie budynkowi prestiżowego certyfikatu zwróciło uwagę na zastosowane w nim technologie. Dzięki specjalnej armaturze udało się ograniczyć zużycie wody aż o 40%. Cały biurowiec jest zasilany energią wyprodukowaną z odnawialnych źródeł, natomiast jest zużycie zostało zmniejszone o 30%.

Ciekawostką jest fakt, iż do budynku przynależy tzw. antysmogowy chodnik wykonany z zielonego betonu. Do dyspozycji najemców są również inne wygodne i ekologiczne rozwiązania, jak chociażby możliwość wypożyczenia elektrycznego skutera, hulajnogi czy samochodu.

Warto dodać, że Wave jest dopiero ósmym budynkiem w Europie Środkowo-Wschodniej, który otrzymał certyfikat LEED Core&Shell na poziomie Platinum.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie