Białystok ma kolejne elektryczne autobusy

Piotr Kowalczyk
12.09.2023

Widok zeroemisyjnych autobusów na ulicach polskich miast nikogo już nie dziwi, a trend też wręcz przybiera na sile. Do grona miast mocno inwestujących w elektromobilność dołączył Białystok, który wprowadził do floty kilkanaście kolejnych autobusów z napędem elektrycznym. Te wożą pasażerów od 4 września.

Bez ładowania w ciągu dnia

Zakup nowych autobusów elektrycznych wyprodukowanych przez Yutong Bus Co. kosztował Białystok około 57 milionów złotych. Jest to jednak tylko część większej inwestycji, polegającej również na budowie 20 stacji ładowania pojazdów elektrycznych w zajezdniach oraz 3 stacji ładowania warsztatowego. Sumarycznie koszt projektu to około 195 milionów złotych, z czego 135 milinów dała Unia Europejska.

Jednoczłonowe, niskopodłogowe autobusy elektryczne są wyposażone w baterie umożliwiające pokonanie nawet 400 kilometrów, dzięki czemu nie przewiduje się ładowania w trakcie dnia, a jedynie w zajezdniach, po wykonaniu ostatniego kursu.

Dodajmy, że Białystok do 2028 roku chce mieć flotę pojazdów komunikacji miejskiej składającą się w 80-90 procentach z autobusów elektrycznych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie