Wydajność pompy głębinowej – co to oznacza w praktyce?

Mateusz Nowak
23.03.2023

Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru pompy głębinowej jest jej wydajność. Wiele osób nie wie jednak, co ten parametr właściwie oznacza i nie rozumie, dlaczego należy na niego zwrócić baczną uwagę. Okazuje się, że wydajność jest ważniejsza nawet niż moc silnika. Więcej o tym przeczytasz w naszym poradniku.

Czym jest wydajność pompy głębinowej?

Wydajność to nic innego, jak parametr określający, ile litrów wody (lub innej cieczy) pompa może wypompować ze źródła w danym czasie (w ciągu 1 minuty).

Przykładowo: pompa o wydajności 80 l/min wyleje maksymalnie 80 litrów cieczy w ciągu 60 sekund.

Podkreślamy natomiast, że jest to wartość maksymalna, w praktyce niemożliwa do osiągnięcia w realnych warunkach użytkowych, gdzie dochodzi jeszcze kwestia głębokości ujęcia, średnicy rury tłoczącej wody, całej armatury hydraulicznej dławiącej przepływ etc.

Dlaczego wydajność jest tak ważna?

To proste: wydajność informuje nas o możliwościach pompy głębinowej i pozwala precyzyjnie dobrać urządzenie do swoich potrzeb. Jeśli np. wiemy, że chwilowe zapotrzebowanie na wodę wynosi 70 litrów na minutę, to nie możemy kupić pompy o wydajności Q = 60 l/min, ponieważ będzie ona za słaba.

Z drugiej strony wydajność pompy zawsze musi być nieco mniejsza niż wydajność samego źródła. Jeśli kupimy pompę o Q = 80 l/min, podczas gdy wydajność studni to 50 l/min, to w skrajnym przypadku może nawet dojść do chwilowego osuszenia źródła. Realne jest również ryzyko nadmiernego obniżania się lustra wody, przez co silnik pompy nie będzie całkowicie zanurzony i dojdzie do tzw. suchobiegu – a to już grozi poważną awarią.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie