Pompa głębinowa to urządzenie zasilane prądem elektrycznym, które nie powinno mieć negatywnego wpływu na stan instalacji. Mimo to zaleca się, aby przeznaczyć dla pompy osobny wyłącznik nadprądowy, czyli tzw. es. Dlaczego? Kilka argumentów znajdziesz w naszym artykule.
Zdarza się, że gniazdo, z którego jest zasilana pompa głębinowa, jest trudno dostępne. Chcąc odłączyć urządzenie od zasilania, można to zrobić dedykowanym wyłącznikiem nadprądowym, co jest dużo szybsze i wygodniejsze.
Jeśli pompa ulegnie awarii, robić zwarcie w instalacji elektrycznej, to osobny wyłącznik nadprądowy pozwoli szybko odłączyć urządzenie bez przerwy w dostawie prądu do pozostałych sprzętów.
Wyłącznik nadprądowy można traktować również jako element zabezpieczający przed wszelkimi anomaliami w sieci elektrycznej, takimi jak przeciążenie i zwarcie. Jest to szczególnie ważne w sytuacji, gdy planujemy użytkować pompę o dużej mocy, której każdorazowy start stanowi duże obciążenie dla instalacji elektrycznej. Wyłącznik znacząco zminimalizuje ryzyko przegrzania przewodów i tym samym pożaru.
Przygotowując instalację elektryczną do zasilania pompy głębinowej warto zatem pomyśleć o przeznaczeniu dla niej osobnego wyłącznika nadprądowego – koszt jest niewielki, a korzyści z tego rozwiązania mogą być niebagatelne.