Jak używać pompy zatapialnej?

Jerzy Biernacki
15.12.2022

Pompa zatapialna to bardzo praktyczne urządzenie, które można wykorzystać np. do opróżniania zbiorników na deszczówkę, basenów, wypompowywania wody z zalanej piwnicy czy osuszania działki po ulewnym deszczu. Warunkiem niezawodnej i wydajnej pracy pompy zatapialnej jest jej prawidłowe użytkowanie. Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Sprawdź parametry pracy Twojej pompy zatapialnej

Najważniejszym parametrem jest dopuszczalne minimalne zanurzenie. Jeśli np. Twoja pompa wymaga zanurzenia na głębokości minimum 50 centymetrów, to może się okazać, że nie uda się przy jej pomocy usunąć całej wody np. z zalanego fragmentu działki.

Podłącz wąż tłoczny do pompy

Aby zacząć korzystać z pompy zatapialnej, najpierw trzeba ją przygotować do pracy. Podstawą jest podłączenie węża tłocznego, do czego służy specjalny króciec na pompie. Wybierz wąż o odpowiedniej średnicy i uszczelnij połączenia np. opaską elastyczną.

Umieść pompę w wodzie i dopilnuj pływaka

Pompę zatapialną kładziemy lub umieszczamy pionowo (w zależności od tego, gdzie ma pracować), koniecznie zwracając uwagę na położenie pływaka. Pływak ma za zadanie przerwać zasilanie w momencie wykrycia zbyt niskiego poziomu wody, co chroni silnik pompy przed pracą na sucho. Sprawdź, czy pływak nie jest zawinięty, czy swobodnie unosi się na powierzchni wody.

Włącz zasilanie i poczekaj, aż pompa skończy pracę

Wszystko gotowe? W takim razie pozostało już tylko podłączenie kabla zasilającego do gniazdka/przedłużacza i uruchomienie pompy. Jeśli urządzenie jest wyposażone w pływak, to nie musisz nadzorować pracy pompy zatapialnej – wyłączy się automatycznie po wypompowaniu wody do minimalnego dopuszczalnego poziomu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.