Ile razy na godzinę może się załączać pompa głębinowa?

Jerzy Biernacki
31.07.2023

Częstotliwość załączania się silnika pompy głębinowej ma bezpośrednie przełożenie na jego trwałość. Jest to parametr, na który wiele osób nie zwraca uwagi, dziwiąc się, że pompa na przykład po kilku miesiącach uległa awarii – a reklamacja producenta została odrzucona. W naszym artykule wyjaśniamy, ile razy na godzinę może się załączać pompa głębinowa.

Informację znajdziesz w instrukcji urządzenia

Na początek zajrzyj do instrukcji swojej pompy głębinowej lub do karty technicznej urządzenia. Znajdziesz tam informację na temat dopuszczalnej przez producenta liczby załączeń pompy w ciągu jednej godziny zegarowej.

Najczęściej jest to do 20 uruchomień w ciągu godziny

Większość pomp głębinowych przeznaczonych do użytku domowego może się uruchamiać maksymalnie do 20 razy na godzinę. Warto wiedzieć, że dla pompy korzystniejsza jest długa, ale wolna praca (czyli długotrwałe tłoczenie wody ze studni), niż wykonywanie bardzo krótkich, a częstych cykli roboczych.

Dlaczego pompa załącza się zbyt często?

Najczęstszą przyczyną jest niepoprawne dobranie pompy do studni. Jeśli pompa ma wydajność znacznie przekraczającą zapotrzebowanie na wodę w gospodarstwie oraz możliwości źródła, to będzie wykonywać wiele krótkich cykli pracy – i w konsekwencji może szybko ulec awarii.

Inną przyczyną może być brak ciśnienia w zbiorniku hydroforowym. W takiej sytuacji należy sprawdzić, czy nie brakuje w nim powietrza (w przypadku zbiornika przeponowego w grę wchodzi uszkodzenie membrany) i ewentualnie uzupełnić je do wartości około 1,2-1,5 bara.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie