Czy pompa głębinowa może zamarznąć?

Piotr Kowalczyk
03.04.2023

Pompy głębinowe mogą być używane w trybie ciągłym, jak i sezonowo. Ten drugi wariant ma miejsce w sytuacji, gdy instalacja pompowa została wykonana na potrzeby podlewania ogrodu czy pola uprawnego. Wielu właścicieli rozłączających układ na zimę zastanawia się, czy pompa głębinowa może zamarznąć. Wyjaśniamy to w naszym poradniku.

Możesz spać spokojnie

Jeśli pompa głębinowa zostanie w studni na okres zimowy, to nie ma fizycznej możliwości, aby zamarzła, ponieważ źródło o głębokości kilku czy nawet kilkunastu metrów nigdy nie będzie poddane działaniu ujemnych temperatur. W takim przypadku właściciel instalacji nie musi się niczym przejmować.

Konieczne jest natomiast zabezpieczenie przed mrozem elementów instalacji znajdujących się na wysokości gruntu lub tuż pod nim, w obudowie z kręgów betonowych. Tutaj konieczne jest spuszczenie wody z układu oraz wykonanie izolacji termicznej, na przykład z wykorzystaniem otuliny, styropianu czy słomy.

Gdy planujesz wyjąć pompę ze studni

Nie ma potrzeby wyjmowania pompy głębinowej ze studni na okres zimowy. Jeśli jednak chcesz to zrobić, aby np. zabezpieczyć urządzenie przed ryzykiem kradzieży, to pamiętaj, aby przechowywać pompę w pomieszczeniu, w którym temperatura nigdy nie spada poniżej zera stopni Celsjusza.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie