Czy można samodzielnie wymienić pompę głębinową?

Mariusz Siwko
13.06.2022

Tytułowe pytanie zadaje sobie niejeden posiadacz studni, w której pracuje pompa głębinowa. Jak każde urządzenie, także pompa po jakimś czasie ulegnie awarii i po prostu przestanie pompować wodę. Jeśli do usterki dojdzie np. w sobotę, to szanse na ściągnięcie hydraulika są raczej marne. Czy zatem można samodzielnie wymienić pompę głębinową? Odpowiedź znajdziesz w naszym poradniku.

Tak, o ile potrafisz to zrobić

Wymiana pompy głębinowej nie stanowi wielkiego problemu. Poradzi sobie z tym każdy domowy majsterkowicz. Nie musisz też mieć do tego żadnych specjalistycznych narzędzi – wystarczą podstawowe klucze.

Pompę najpierw odłączamy od zbiornika hydroforowego, odczepiamy linkę podwieszającą i delikatnie wyciągamy urządzenie na powierzchnię. Po chwili Twoim oczom ukaże się mocno zabrudzona pompa, pokryta rudawym szlamem (to efekt wysokiego poziomu żelaza w wodzie).

Zrób wszystko tak samo jak było

Aby wymienić pompę głębinową, przede wszystkim musisz mieć… sprawną pompę. Urządzenie czeka w kartonie? W takim razie wyjmij je, a następnie zdemontuj wszystkie elementy podłączeniowe ze starej pompy. Zapamiętaj kolejność lub zrób sesję fotograficzną.

Montaż nowej pompy przeprowadź dokładnie tak samo, jak demontaż starej, tylko w odwrotnej kolejności. Nie pomiń żadnego elementu i będzie dobrze.

Pamiętaj o prawidłowym montażu pompy w studni

Najważniejsze jest to, aby nigdy nie zawieszać pompy na samym dnie odwiertu. Zapamiętaj, że silnik pompy głębinowej musi się znajdować minimum 20 centymetrów powyżej dna studni, aby nie zaciągał piasku i innych zanieczyszczeń, a jednocześnie przez cały czas był zanurzony w wodzie.

Na koniec podłącz rurę tłoczącą wodę do zbiornika hydroforowego oraz przywiąż koniec linki podwieszającej np. do hydroforu. Gotowe! Jeśli wszystko zrobiłeś prawidłowo, to możesz od razu uruchomić pompę.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.