Pompa ciepła tylko do CWU – kiedy ma to sens?

Mateusz Rąbalski
10.05.2024

Szczególnie właściciele starszych domów, którzy stopniowo inwestują w ich modernizację, rozważają zakup pompy ciepła tylko do CWU. Jest to ciekawy pomysł, który znajduje coraz więcej zwolenników. W naszym artykule krótko omawiamy sytuacje, w których zakup pompy ciepła tylko do CWU może mieć sens.

Awaria bojlera

Jeśli właśnie doszło do awarii bojlera i nie opłaca się go naprawiać, to jest to dobry moment, aby rozważyć zakup pompy ciepła do CWU. I tak potrzebujesz nowego bojlera, dlatego policz, czy opcja z pompą na dłuższą metę Ci się nie opłaci.

Nowa instalacja grzewcza

Jeśli masz w domu nową instalację grzewczą, na przykład opartą o kocioł gazowy, to z oczywistych względów nie wchodzi w grę montaż pompy ciepła do C.O. i CWU. W takiej sytuacji można natomiast rozważyć zastosowanie pompy odpowiedzialnej wyłącznie za podgrzewanie ciepłej wody użytkowej.

Wysokie zużycie wody

Pompa ciepła do CWU to bardzo dobre rozwiązanie dla domu, w którym występuje wysokie zużycie ciepłej wody. Jeśli obecne rachunki za podgrzewanie CWU zaczynają Cię irytować, a trudno zmienić przyzwyczajenia domowników, to rozważ zainwestowanie właśnie w pompę ciepła, która gwarantuje bardzo niskie koszty przygotowywania ciepłej wody.

Jest to szczególnie dobre rozwiązanie w sytuacji, gdy uda Ci się natrafić na atrakcyjną ofertę zakupu pompy ciepła do CWU (poluj na nią np. w marketach budowlanych, gdzie często można znaleźć np. końcówki serii czy urządzenia z wystawy)

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie