Pompa ciepła, instalacja PV i magazyn energii – dlaczego to idealne trio?

Antoni Kwapisz
29.03.2024

W Polsce od lat rośnie zainteresowanie nowoczesnymi systemami ogrzewania i produkcji energii. Jesteśmy jednym z europejskich liderów wzrostu sprzedaży pomp ciepła oraz instalacji fotowoltaicznych. Posiadacze tych technologii coraz częściej interesują się tematem domowych magazynów energii, które są wręcz idealnym wyborem dla inwestorów korzystających z pompy ciepła oraz instalacji fotowoltaicznej. Dlaczego? Poznaj najważniejsze argumenty.

Efektywniejsze wykorzystanie własnego prądu

Magazyn energii przechowuje wszystkie nadwyżki prądu wyprodukowanego przez instalację PV, dzięki czemu nie musimy wprowadzać ich do sieci i na tym tracić. Zmagazynowana energia może być wykorzystywana wtedy, gdy instalacja nie produkuje już prądu, na przykład wieczorem i w nocy. Dzięki temu pompa ciepła jest stale zasilana własną energią, co obniża koszty jej eksploatacji do absolutnego minimum.

Zabezpieczenie na wypadek blackoutu

Jeśli obawiasz się blackoutu, to zakup magazynu energii wydaje się być nieunikniony. W praktyce jest to jedyne łatwo dostępne rozwiązanie, które pozwoli zasilać pompę ciepła i inne odbiorniki prądu w okresie ogólnokrajowej awarii sieci energetycznych.

Dłuższe przerwy w dostawach energii są już niestraszne

Właściciele pomp ciepła miewają obawy przed tym, jak sobie poradzą z ogrzewaniem domu, gdy nastąpi dłuższa przerwa w dostawach energii elektrycznej – na przykład spowodowana awarią, gwałtownym zjawiskiem pogodowym etc. Magazyn energii od ręki rozwiązuje ten problem, ponieważ zmagazynowany w nim prąd (wciąż produkowany przez instalację PV) może zaspokoić zapotrzebowanie na energię nawet przez kilka-kilkanaście dni.

Zabezpieczenie pompy ciepła przed awarią

Magazyn energii pełni funkcję urządzenia pośredniczącego w zasilaniu pompy ciepła. Już samo to sprawia, że praktycznie eliminujemy ryzyko uszkodzenia pompy w wyniku np. przepięcia w instalacji czy zaniku fazy. Tym samym magazyn energii może pełnić funkcję kompleksowego zabezpieczania pompy na wypadek różnego rodzaju awarii w sieci energetycznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie