Pompa ciepła do CWU zamiast tradycyjnego bojlera: dlaczego warto?

Piotr Kowalczyk
08.02.2021

Pompy ciepła uchodzą za bardzo komfortowe i tanie w eksploatacji, natomiast kosztowne w zakupie i montażu rozwiązanie do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych. Warto zatem wiedzieć, że istnieje także opcja pośrednia, czyli pompa ciepła do CWU. Jak sama nazwa wskazuje takie urządzenie zapewnia wyłącznie podgrzewanie ciepłej wody użytkowej i może stanowić znakomitą alternatywę dla tradycyjnego bojlera z grzałką elektryczną. Jakie korzyści wynikają z takiej zamiany?

Dużo niższe zużycie energii elektrycznej

Pompa ciepła zużywa kilkakrotnie mniej energii w porównaniu z grzałką elektryczną. Porównanie kosztów eksploatacji zawsze wypada na korzyść pompy – nawet jeśli zestawimy ją z najoszczędniejszymi bojlerami dostępnymi na rynku. W sytuacji, gdy użytkownik nie ma możliwości podgrzewania CWU przy pomocy kotła grzewczego lub też obawia się, że pociągnęłoby to ze sobą wysokie wydatki, należy zdecydować się właśnie na pompę ciepła. Zwłaszcza, że ceny takich urządzeń w ostatnich latach zauważalnie spadły.

Rada

Pompę ciepła do CWU bez problemu można zintegrować z kolektorami słonecznymi lub instalacją fotowoltaiczną, co jeszcze bardziej zwiększy opłacalność takiego modelu podgrzewania wody.

Mniejszy pobór mocy

Niebagatelną zaletą pompy ciepła do CWU, szczególnie w zestawieniu z tradycyjnym bojlerem, jest to, że generuje ona znacznie mniejszy pobór mocy. Standardowo nie przekracza on 500W – dla porównania grzałka w bojlerze nawet ponad 2 kW. Ma to ogromne znaczenie w sytuacji, gdy dysponujemy niską mocą przyłączeniową i nie chcemy jej zwiększać z uwagi na wyższe koszty.

Dodatkowo niski pobór mocy jest dużo bezpieczniejszy dla instalacji elektrycznej, szczególnie leciwej, która po prostu mogłaby nie dać sobie rady z obsłużeniem wysokoenergetycznej grzałki w bojlerze. Właśnie dlatego pompa ciepła do CWU jest polecanym rozwiązaniem również dla właścicieli starszych budynków mieszkalnych. 

Oszczędność paliwa do kotła grzewczego

Czy jest sens inwestować w pompę ciepła do CWU, kiedy obecnie za podgrzewanie wody w zasobniku odpowiada kocioł grzewczy? To już zależy od konkretnej sytuacji, a precyzyjniej od kosztu zakupu paliwa. Jeśli korzystamy w domu z kotła zasilanego gazem propan lub też kotła elektrycznego, to inwestycja w pompę ciepła bardzo szybko się zwróci. Zwłaszcza, gdy zużycie ciepłej wody w domu jest na wysokim poziomie.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie