Pompa ciepła a przerwy w dostawach prądu – jak się na to przygotować?

Maciej Piwowski
05.04.2022

Choć raczej nikt nie ma wątpliwości, że pompa ciepła to ekonomiczne i ekologiczne źródło ogrzewania dla domu, to standardowo obawy budzi kwestia dłuższej przerwy w dostawach prądu. Bez energii elektrycznej pompa oczywiście nie będzie działać – i co wtedy? Na szczęście można się na taki scenariusz odpowiednio przygotować, a najlepsze sposoby omawiamy w naszym poradniku.

Instalacja fotowoltaiczna off-grid

Mówimy tutaj o specjalnym typie instalacji PV, która nie jest podłączona do sieci energetycznej, a produkowana przez nią energia jest na bieżąco konsumowana w gospodarstwie domowym oraz magazynowana w specjalnych akumulatorach. To jedyny rodzaj instalacji fotowoltaicznej, który będzie działać nawet w momencie ustania dostaw prądu. Jest to więc znakomita forma zabezpieczenia się na trudne czasy, polecana nie tylko posiadaczom pomp ciepła.

Własny magazyn energii

Coraz więcej mówi się na temat potrzeby magazynowania energii produkowanej przez indywidualne instalacje PV. Obecnie można na ten cel otrzymać dotację z programu „Mój Prąd”. Magazyn energii jest jednak propozycją również dla tych inwestorów, którzy nie mają instalacji fotowoltaicznej, natomiast chcą w sensowny sposób zabezpieczyć się na wypadek dłuższej przerwy w dostawach prądu – energia zgromadzona w magazynie może zasilać właśnie m.in. pompę ciepła.

Klasyczny agregat prądotwórczy

Taki sprzęt warto mieć pod ręką, niezależnie od tego, czy ogrzewamy dom pompą ciepła, kotłem gazowym czy węglowym – każdy z nich wymaga przecież zasilania prądem. Agregat prądotwórczy może się przydać w najmniej oczekiwanym momencie, zapewniając dostawy energii do podstawowych celów, jak właśnie ogrzewanie, praca lodówki czy nasłuchiwanie komunikatów służb kryzysowych w radio.

Stacja zasilająca

Tego typu stacje budzą dziś ogromne zainteresowanie, a przy tym są już dostępne na przeciętną kieszeń. Składają się z modułu fotowoltaicznego oraz stacji transformatorowej, dzięki czemu w słoneczny dzień możemy zyskać dostęp do darmowej energii elektrycznej na potrzeby właśnie chociażby zasilenia pompy ciepła.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie