Najważniejsze zalety gruntowych pomp ciepła

Maciej Piwowski
22.09.2021

Gruntowe pompy ciepła, fachowo nazywane pompami ciepła z dolnym źródłem, nie cieszą się tak dużą popularnością, jak modele powietrzne. Wynika to przede wszystkim ze znacznej różnicy w cenie na korzyść tych drugich. Jednak planując wykonanie instalacji grzewczej w prywatnym domu, która ma pracować przez wiele lat i zapewniać niskie koszty eksploatacji, zdecydowanie warto wziąć pod uwagę właśnie pompę ciepła z dolnym źródłem. Jakie są zalety gruntowych pomp ciepła? Te najważniejsze omawiamy w naszym poradniku.

Stabilna temperatura źródła

Oczywiście nawet dolne źródło nie gwarantuje utrzymania dokładnie takiej samej temperatury przez cały rok (zimą będzie ona niższa), natomiast i tak wypada pod tym względem znacznie lepiej niż powietrze, którym zasilany jest prostszy typ pompy ciepła. Pozwala to utrzymać COP na zbliżonym poziomie przez większą część roku, co ma bezpośrednie przełożenie na parametry pracy pompy.

Niższe średnioroczne koszty eksploatacji

Stabilna temperatura źródła przynosi wymierną korzyść użytkownikowi pompy ciepła. Urządzenie z dolnym źródłem jest znacznie oszczędniejsze w eksploatacji, szczególnie w okresie zimowym. Często jest niestety tak, że właściciele powietrznych pomp ciepła są z nich zadowoleni tylko do momentu, gdy utrzymują się dość wysokie temperatury otoczenia. Zimą natomiast koszty użytkowania pompy gwałtownie rosną, co nie występuje w przypadku modeli z dolnym źródłem.

Niewrażliwość na ostrą zimę

Gruntowa pompa ciepła na pewno jest dużo bezpieczniejszym wyborem niż powietrzna. W polskich warunkach klimatycznych zawsze trzeba się liczyć z ryzykiem ostrej, bardzo mroźnej zimy. Pompa z dolnym źródłem pozostaje niewrażliwa na niskie temperatury, pracując stabilnie przez cały rok. Tymczasem pompy powietrzne mogą mieć już poważne problemy, gdy temperatura spadnie poniżej -10 stopni Celsjusza.

Funkcja chłodzenia pasywnego

Tylko gruntowe pompy ciepła mogą zaoferować dostawy przyjemnego chłodu w okresie letnim, co jest nieocenione, gdy na dworze panuje upał, a dom nie jest wyposażony w klimatyzację. Warto więc zapytać sprzedawcę o to, czy dany model posiada funkcję pasywnego chłodzenia.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie