Mała działka a pompa ciepła – jakie rozwiązania masz do wyboru?

Antoni Kwapisz
07.06.2023

Właściciele domów wybudowanych na małej działce, na przykład szeregowych czy bliźniaków, którzy chcą postawić na nowoczesną pompę ciepła, mają ograniczone pole manewru. Przede wszystkim odpada im możliwość wykonania instalacji z kolektorem poziomym, która wymaga dużej powierzchni terenu. Wciąż jednak do wyboru są inne rozwiązania, które przybliżamy w naszym poradniku.

Powietrzna pompa ciepła

To zdecydowanie najczęstszy wybór – i to nie tylko wśród inwestorów dysponujących małą działką. Powietrzna pompa ciepła dobrze sprawdza się w naszym klimacie, gdzie mroźne dni zdarzają się coraz rzadziej. Nie jest tak oszczędna i cicha jak pompa gruntowa, ale rekompensuje to jej dużo niższa cena.

Gruntowa pompa ciepła z kolektorem pionowym

Wbrew obiegowej opinii w domu na małej działce można zastosować gruntową pompę ciepła. Musi to być jednak pompa korzystająca z kolektora pionowego. Na takie rozwiązanie decydują się nieliczni inwestorzy, co wynika z faktu, iż wykonanie instalacji jest bardzo kosztowne i czasochłonne.

Klimatyzacja z funkcją grzania

Coraz częściej wybieranym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu klimatyzacją. Choć brzmi to dość absurdalnie, to de facto klimatyzator jest pompą ciepła typu powietrze-powietrze. Takie urządzenie może skutecznie i niedrogo ogrzewać nawet sporej wielkości domy.

Zaletą tego rozwiązania jest niski koszt inwestycji, brak konieczności wykonania wodnej instalacji grzewczej oraz fakt, iż klimatyzator zapewnia ciepło natychmiast po włączeniu. Wady? Niski komfort użytkowania takiego systemu grzewczego (szum powietrza, hałaśliwa praca jednostki zewnętrznej).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie