Współczesne klimatyzatory, o czym nie każdy wie, są w rzeczywistości pompami ciepła. Może to być sporym zaskoczeniem dla osób wybierających system grzewczy dla domu. Dobry klimatyzator o odpowiedniej mocy grzewczej jest w stanie zaspokoić zapotrzebowanie na ciepło w budynku jednorodzinnym. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.
Zasada działania takiej pompy jest banalnie prosta. Ogrzewa ona pobrane powietrze i wdmuchuje je do wewnątrz pomieszczenia, w którym jest zamontowana jednostka wewnętrzna. Ciepłe powietrze rozchodzi się następnie (cyrkuluje) po sąsiednich pomieszczeniach, przy czym zawsze będzie ciągnąć ku górze, stąd wystąpi spora różnica temperatury między sufitem a podłogą.
Pompa ciepła powietrze-powietrze na pewno nie zapewni identycznego komfortu jak powietrze-woda. Przede wszystkim dlatego, że urządzenie musi być włączone przez cały czas, aby utrzymywać pożądaną temperaturę w pomieszczeniach (brak efektu bezwładności cieplnej). To może się niestety odbić zarówno na rachunkach za prąd, jak i na komforcie akustycznym (hałas pracującej sprężarki, szum powietrza).
Nie jest to również optymalne rozwiązanie dla osób, które preferują zamykanie drzwi do poszczególnych pomieszczeń. W takim układzie jeden klimatyzator na pewno nie zapewni optymalnej temperatury w całym domu. Szczególnie problematyczne może być dogrzanie łazienki.
Pamiętajmy również, że taka pompa nie podgrzeje wody użytkowej, dlatego i tak potrzebny jest np. bojler elektryczny lub osobna pompa do C.W.U.
Sporą zaletą pomp ciepła powietrze-powietrze jest niski koszt zakupu i montażu. Jednostkę o mocy grzewczej 5,6 kW, która wystarczy na potrzeby około 80 metrowego domu, z dwiema jednostkami wewnętrznymi, kupisz za około 6 tysięcy złotych – to ogromna różnica w porównaniu z np. pompą ciepła powietrze-woda. Odpada nam tutaj również koszt wykonania instalacji wodnej.
Niskie są koszty serwisowania takiej pompy (w zasadzie można się tym zająć we własnym zakresie), natomiast jeśli chodzi o koszty zużycia energii, to wszystko zależy od sprawności grzewczej pompy oraz temperatur panujących na zewnątrz oraz preferowanej temperatury w domu.
Przykładowo: jeśli budynek ma zapotrzebowanie na ciepło na poziomie 12000 kWh rocznie, to klimatyzator o średniorocznym COP=3 zużyje 4000 kWh energii elektrycznej.