Kiedy opłaca się zainstalować pompę ciepła w starym domu?

Jerzy Biernacki
13.02.2023

Pompa ciepła to bardzo nowoczesne rozwiązanie grzewcze, idealnie sprawdzające się w nowych, dobrze zaizolowanych domach z instalacją ogrzewania podłogowego. Okazuje się jednak, że na inwestycję w pompę decyduje się także coraz więcej właścicieli starych domów, na przykład wybudowanych w latach 80. XX wieku. Czy to ma sens? Tak, ale tylko pod pewnymi warunkami, które omawiamy w naszym poradniku.

Po termomodernizacji

Warunkiem ekonomicznego i komfortowego użytkowania pompy ciepła w starym domu jest wcześniejsze przeprowadzenie termomodernizacji budynku – chodzi przede wszystkim o ocieplenie ścian i dachu. Bez tego niestety istnieje wysokie ryzyko, że pompa nie dogrzeje pomieszczeń, a zużycie prądu będzie na poziomie nieakceptowalnym dla właścicieli.

Po wymianie stolarki okiennej i drzwiowej

Poza standardową termomodernizacją domu warto również zainwestować w nową stolarkę okienną i drzwiową. Z pewnością przełoży się to na ograniczenie strat ciepła, a tym samym poprawi warunki pracy pompy. Jest to spora inwestycja, natomiast bez tego może być trudno utrzymać rozsądne koszty użytkowania pompy ciepła.

Po uzyskaniu dofinansowania

Dofinansowanie do wymiany starego, nieekologicznego źródła ciepła można uzyskać nie tylko z rządowego programu „Czyste Powietrze”, ale również z programów lokalnych, finansowanych przez samorządy. Warto się tym zainteresować, ponieważ może się okazać, że po dofinansowaniu koszt zakupu i instalacji pompy ciepła wcale nie będzie tak wysoki jak się powszechnie uważa.

Wtedy, gdy dom ma przejąć kolejne pokolenie właścicieli

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że zakup pompy ciepła to inwestycja obliczona na wiele lat. Nie ma to żadnego sensu w sytuacji, gdy dom jest już bardzo stary, a jego właścicielom zostało może kilka lat życia. Sytuacja zmienia się w momencie, gdy z góry wiadomo, że dom mają przejąć nowi właściciele, na przykład dzieci czy wnuki, aby dalej w nim mieszkać. Wówczas modernizacja instalacji grzewczej w kierunku pompy ciepła wydaje się być bardzo dobrym pomysłem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie