Kiedy montaż pompy ciepła jest opłacalny?

Maciej Piwowski
07.07.2021

Odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dokonując dobrych decyzji inwestycyjnych można wybrać takie pompy ciepła, która będą w stanie zapewnić korzyści finansowe. Szczególnie przy inwestycjach realizowanych w nowych domach można uzyskać takie instalacje, które będą w stanie generować najtańsze z możliwych ogrzewanie. Jednak przy remontach domów dokonanie właściwego wyboru pomp ciepła pozwala również przynieść oczekiwane korzyści.

Jak opłacalne może być zastosowanie pomp ciepła?

Na opłacalność instalacji opartych na pompach ciepła wpływa między innymi:

  • zapotrzebowanie domu na ciepło
  • dostęp do alternatywnych źródeł ogrzewania
  • wygodę użytkowania instalacji

Decydując się na inwestycję w pompy ciepła niezbędne jest dokonanie oceny opłacalności. Inwestycja w pompę ciepła będzie wiązała się z większymi wydatkami początkowymi w stosunku do innych wersji instalacji. W ramach oceny opłacalności ważne jest branie pod uwagę alternatyw. W domach, gdzie nie ma możliwość zainstalowania innego, taniego ogrzewania, pompa ciepła będzie doskonałym rozwiązaniem. Natomiast w miejscach, gdzie możliwe jest skorzystanie z taniego ogrzewania gazem ziemnym pompa ciepła nie zawsze okaże się najlepszym rozwiązaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto jest dokonać wyliczeń oraz analiz, które pozwalają znacznie lepiej ocenić, który sposób ogrzewania warto brać pod uwagę.

Wyliczenia dotyczące opłacalności korzystania z pomp ciepła dotyczą między innymi okresu, w którym inwestycja się zwróci. W domach lepiej izolowanych można liczyć na krótsze okresy zwrotu z inwestycji. Gorzej izolowane domy to znacznie dłuższy czas, w którym można liczyć na to, że inwestycja będzie przynosiła korzyści finansowe. Natomiast problemem wszystkich wyliczeń opłacalności inwestycji w pompy ciepła jest to, że niezbędne jest szacowanie kosztów paliw stosowanych w innych typach instalacji. Z tego powodu wszelkie wyliczenia będą zawsze obarczone błędem niedoszacowania lub przeszacowania.

Jak przebiega proces tworzenia instalacji z pompami ciepła?

Stworzenie instalacji z wykorzystaniem pompy ciepła wymaga przygotowania dopasowanego do konkretnych warunków projektu. Projekt można zamówić w firmach specjalizujących się w realizowania takich usług. Wówczas konieczne jest wybranie oddzielnej firmy, która zajmie się montażem pomp. Innym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na firmy, które mogą oferować kompleksowe usługi, czyli począwszy od doradztwa dotyczące wyboru odpowiednich wersji pomp, aż po wykonawstwo. Wybór firmy zajmującej się realizowaniem poszczególnych etapów wykonania instalacji z pompą ciepła również wpływa na opłacalność korzystania z takiej wersji ogrzewania. Nie warto decydować się na firmy, które oferują nadmiernie niskie ceny. Wiąże się to z ryzykiem, że firma nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej jakości świadczonych usług. Natomiast zawsze można zdecydować się na firmę, która może oferować bardziej optymalne warunki cenowe. Dotyczyć to może zarówno kosztów przygotowania projektu, jak też montażu czy konserwacji, serwisu instalacji.

Czytaj Więcej

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie