Jak efektywnie korzystać z pompy ciepła powietrze-powietrze?

Piotr Kowalczyk
31.10.2022

Pompy ciepła powietrze-powietrze, czyli po prostu klimatyzatory, budzą coraz większe zainteresowanie wśród Polaków. Przed startem nowego sezonu grzewczego instalatorzy takich urządzeń mają pełne ręce roboty. Mnóstwo osób stawia na pompę ciepła powietrze-powietrze w nadziei na obniżenie kosztów ogrzewania. Zależy to jednak o prawidłowego korzystania z takiego źródła. Kilka prostych zasad omawiamy w naszym poradniku.

Praca w trybie ciągłym

Jeśli klimatyzatory mają pełnić funkcję podstawowych źródeł ciepła w całym sezonie grzewczym, to najrozsądniej będzie korzystać z nich przez cały czas. Czyli: ustawiamy pożądaną temperaturę, włączamy tryb automatyczny i zostawiamy. Pompy ciepła będą pracować w trybie ciągłym przy minimalnym wymaganym poborze energii. Taka praca jest również korzystna dla sprężarki, która nie musi się co chwilę uruchamiać i wyłączać (brak zjawiska taktowania).

Praca z przerwami w godzinach nocnych

Dobrym pomysłem może być korzystanie z pomp ciepła typu powietrze-powietrze tylko wtedy, gdy przebywamy w danym pomieszczeniu. Przykładowo: jeśli temperatura w domu w ciągu nocy nie spada o więcej niż 2-3 stopnie, to można zaryzykować i wyłączyć klimatyzatory w salonie czy w łazienkach na noc. Jednocześnie ustawiamy automatyczne włączenie klimatyzacji np. o 6 rano. Pomieszczenia szybko się nagrzeją, natomiast zaoszczędzimy na zakupie energii.

Uwaga na znaczne chwilowe obciążenie sieci

Osoby decydujące się na zakup i montaż kilku pomp ciepła powietrze-powietrze do różnych pomieszczeń powinny również pamiętać, że w czasie rozruchu takie urządzenie pobiera bardzo dużo energii i mocno obciąża sieć. Lepiej jest więc unikać jednoczesnego uruchamiania wszystkich klimatyzatorów lub w ogóle zrezygnować z ich wyłączania w okresie grzewczym.

W przeciwnym razie może dochodzić do przekroczenia dopuszczalnego obciążenia sieci i zadziałania automatycznych wyłączników nadprądowych lub nawet do poważnej awarii sieci wewnętrznej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie