Jak działa pompa ciepła? Bezpieczna dla środowiska...

Mateusz Rąbalski
18.11.2015

Pompa ciepła jest urządzeniem działającym ekologicznie, bezpiecznie, jest nowoczesną metodą ogrzewania domu, jednak bazującą na sprawdzonej metodzie odzyskiwania ciepła.

Działanie pompy ciepła jest oparte na dość prostym mechanizmie. Pompy ciepła pobierają ciepłą energię z pewnego źródła, którego temperatura jest niższa niż w pomieszczeniu, które zamierzamy ogrzać i przetwarza (pompuje) to ciepło tak, aby miało wyższą temperaturę niż na początku.
DOLNE ŻRÓDŁO (o niskiej temperaturze) → POMPA CIEPŁA (wyposażona w sprężarkę) → GÓRNE ŹRÓDŁO (wysoka temperatura).

Ten sposób działania można przyrównać do pracy lodówki, która pobiera ciepło z zawartych w niej produktów i oddaje to ciepło otoczeniu (dlatego lodówka na zewnątrz jest zawsze ciepła). Pompa ciepła ma bardzo podobną zasadę działania. Odpowiednia instalacja pompy ciepła (np. układ rurek wypełnionych glikolem z wodą) pobiera ciepło z gleby, powietrza czy wody gruntowej, następnie kondensuje to ciepło za pomocą sprężarki i oddaje swojemu otoczeniu.

Na podobnej zasadzie działa rekuperator, który przetwarza chłodne powietrze w ciepłe i na odwrót.

Tak w wielkim skrócie działa każda pompa ciepła. Oczywiście budowa pompy ciepła jest bardziej skomplikowana i różni się niektórymi detalami, w zależności od producenta. Wiele modeli pomp ciepła, które stanowią źródło ciepłej wody (cwu) są także zaopatrzone w zbiornik na wodę, która automatycznie jest podgrzewana. Żeby cały ten obieg oparty o pompę ciepła mógł działać poprawnie konieczny jest jedynie stały dopływ prądu.

Warto dodać, że pompa ciepła działa w sposób nie tylko bezpieczny dla środowiska, ale i dla domu. Ogrzewanie domu przy użyciu pompy ciepła nie grozi wybuchem, czy ulatnianiem czadu. Podczas pracy pompy ciepła nie wydziela się dwutlenek węgla. Większość systemów grzewczych opartych o pompę ciepła działa cicho, a sama pompa ciepła może być nawet ciekawym elementem wystroju nowoczesnego domu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.