Jak dbać o jednostkę zewnętrzną powietrznej pompy ciepła?

Maciej Piwowski
31.08.2021

Powietrzne pompy ciepła cieszą się sporą popularnością w naszym kraju, głównie za sprawą akceptowalnej ceny. Uchodzą również za rozwiązanie mało kłopotliwe w codziennej eksploatacji. I tak rzeczywiście jest, przy czym trzeba pamiętać o tym, aby dbać o jednostkę zewnętrzną. Jak to robić? Kilka wskazówek znajdziesz w naszym poradniku.

Zadbaj o porządek wokół jednostki zewnętrznej

To najważniejsza kwestia, o której wielu właścicieli kompletnie zapomina. Jednostka zewnętrzna często jest umieszczana po tej mniej uczęszczanej stronie domu, dlatego mało kto do niej zagląda, a już tym bardziej wokół niej sprząta. Warto natomiast wyrobić sobie nawyk regularnego usuwania np. liści i innych odpadów roślinnych. Takie zanieczyszczenia mogą zostać zassane przez wentylator i doprowadzić do jego zapchania oraz do zabrudzenia parownika.

Czyszczenie

Tak, jednostkę zewnętrzną i jej poszczególne elementy trzeba regularnie czyścić. Nie poprzestajemy natomiast na usunięciu kurzu z obudowy. Konieczne jest również częste mycie wlotu powietrza wraz z wentylatorem – jego zanieczyszczenie powoduje wzrost zużycia energii oraz hałasu generowanego przez jednostkę zewnętrzną.

Parownik

To właśnie parownik bywa najmocniej zanieczyszczonym elementem jednostki zewnętrznej pompy ciepła. Osadzają się na nim kurz, resztki liści i traw, w efekcie czego zaczyna być siedliskiem drobnoustrojów. Dlatego konieczne jest regularne, minimum dwa razy w sezonie, wyczyszczenia parownika przy pomocy miękkiej ścierki. Można to również zlecić fachowcowi przy okazji przeglądu.

Dodatkowo wskazane jest, aby raz na jakiś czas spryskać parownik środkiem chemicznym przeznaczonym do czyszczenia układów klimatyzacji i wentylacji – dzięki temu nie tylko dobrze wyczyścimy parownik, ale też zdezynfekujemy jego powierzchnię.

Regularna kontrola czystości

Trudno jednoznacznie określić, co to znaczy „regularna”. Najlepiej jest kierować się tutaj wskazaniami producenta pompy ciepła, który w instrukcji obsługi urządzenia podaje informacje na temat częstotliwości czyszczenia parownika oraz wymiennika. Zwykle czynność ta powinna przypadać nie rzadziej niż raz w roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie