Ile lat posłuży pompa ciepła?

Piotr Kowalczyk
21.08.2023

Zakup i montaż pompy ciepła to poważna inwestycja, na którą trzeba przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wydają tak dużo pieniędzy można oczekiwać, że urządzenie będzie pracować bezawaryjnie przez wiele lat. Pytanie tylko, jak długo? Czy można to oszacować? Sprawdź to w naszym poradniku.

Prognozowany okres działania pompy ciepła

Współcześnie produkowane pompy ciepła są urządzeniami bardzo niezawodnymi, a przy tym stosunkowo prostymi w budowie. Stąd producenci często udzielają na nie nawet 5-letniej gwarancji.

Punktem odniesienia mogą być natomiast pompy pracujące w krajach skandynawskich, w których ta technologia jest stosowana znacznie dłużej niż w Polsce. Tam są urządzenia działające bez awarii od blisko 20 lat.

Można zatem założyć, że prognozowanym okresem eksploatacji markowej pompy ciepła jest minimum 25 lat – szczególnie dotyczy to gruntowych pomp ciepła, które mają zapewnione najlepsze warunki pracy. 

Co ma wpływ na żywotność pompy ciepła?

Najważniejsze jest poprawne dobranie pompy ciepła do budynku pod kątem zapotrzebowania na energię cieplną. Jeśli pompa okaże się zbyt mała, to jej żywotność drastycznie spadnie – wszystko przez nadmierne wyeksploatowanie.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na żywotność pompy ciepła jest poprawny montaż. Nie warto na tym oszczędzać, za to dobrze będzie powierzyć kompleksowy montaż doświadczonej i wykwalifikowanej firmie, która specjalizuje się w tego typu pracach.

Nie zapominamy oczywiście o jakości samego urządzenia. Na rynku pojawia się coraz więcej pomp ciepła egzotycznych producentów, których trwałość jest trudna do oszacowania. Chcąc zminimalizować ryzyko przedwczesnej awarii, warto postawić na jednego ze sprawdzonych producentów, od lat produkujących popularne pompy ciepła – jak Panasonic, Toshiba, Nibe, LG czy Vaillant.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie