Dlaczego warto zainwestować w pompę ciepła do podgrzewania wody w basenie?

Mariusz Siwko
24.02.2021

Przydomowy basen powoli przestaje być synonimem luksusu. Coraz więcej Polaków może sobie pozwolić na wybudowanie takiej atrakcji lub też zakup basenu stelażowego. W naszych warunkach klimatycznych korzystanie z basenu przez większą część roku jest mało realne, ale nie niemożliwe. Szczególnie, gdy dodatkowo zainwestujemy w pompę ciepła do podgrzewania wody. Dlaczego warto się na to zdecydować? Kilka argumentów zebraliśmy w naszym poradniku.

Prosta instalacja

Montaż pompy ciepła do podgrzewania wody w basenie jest bardzo łatwy i poradzi sobie z tym nawet domowy majsterkowicz. Potrzebujemy tylko zasilania (gniazdko z zabezpieczeniem B20) oraz podłączenia obiegu wody. Można to oczywiście zlecić fachowcowi – koszt usługi nie powinien przekroczyć 1000 złotych. Samą pompę ciepła do podgrzewania wody basenowej (wystarczająca będzie moc 1,5 kW) kupimy za około 1500-2000 złotych.

Przedłużenie sezonu kąpielowego

Pompa ciepła do podgrzewania wody basenowej jest idealnym rozwiązaniem w polskim klimacie. Dzięki temu nie jesteśmy już uzależnieni od temperatury powietrza czy aktywności słońca. Z basenu będzie można korzystać praktycznie od wiosny do późnej jesieni, a jedynym ograniczeniem będą opady deszczu. To ważny argument z punktu widzenia osób, które obawiają się inwestować w przydomowy basen, jeśli nie mają pewności, że da się z niego korzystać dłużej niż przez kilkanaście dni w roku.

Bardzo wysoki komfort korzystania z basenu

Pompa ciepła daje nam możliwość precyzyjnego wyboru pożądanej temperatury wody basenowej. Współczesne urządzenia często posiadają funkcję zdalnego sterowania smartfonem – można więc np. krótko przed powrotem do domu uruchomić pompę i od razu wskoczyć do przyjemnej wody. Proste i bardzo funkcjonalne.

Na zainwestowanie w pompę ciepła do podgrzewania wody basenowej powinni się zdecydować przede wszystkim rodzice, którzy chcą, aby ich pociechy mogły korzystać z wody o optymalnej temperaturze.

Niskie koszty eksploatacji

Pompa ciepła jest drugim najtańszym sposobem na ogrzanie wody w basenie – zaraz po kolektorach słonecznych. Ma nad nimi jednak tę przewagę, że może pracować przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych (kolektory wymagają nasłonecznienia). Średni koszt podgrzania wody w basenie w ciągu całego sezonu przy pomocy pompy ciepła nie powinien przekroczyć 150-200 złotych, a przy własnej instalacji fotowoltaicznej będzie jeszcze niższy lub nawet zerowy.

Artykuł powstał przy współpracy z https://www.industriapolska.com

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie