Co sprawdzić, zanim zdecydujesz się na pompę ciepła?

Maciej Piwowski
18.06.2021

Pompy ciepła cieszą się coraz większą popularnością w naszym kraju. To z jednej strony efekt sukcesywnego spadku cen, a z drugiej rosnącej świadomości z zakresu kosztów, jakie generuje ogrzewanie domu oraz podgrzewanie wody. Zawsze jednak zachęcamy, aby nie ulegać nadmiernemu optymizmowi i dobrze przemyśleć pomysł zainwestowania w pompę ciepła. Sprawdź, nad czym warto się w pierwszej kolejności zastanowić.

Koszt instalacji w porównaniu z innym urządzeniem grzewczym

Zawsze warto zrobić taką kalkulację, aby nie ulegać wrażeniu, że pompa ciepła zawsze się opłaca. Jeśli przykładowo koszt wykonania instalacji opartej na pompie wynosi 60 tysięcy złotych, a za instalację z kotłem gazowym masz zapłacić 30 tysięcy złotych, to różnica jest na tyle duża, że może się nigdy nie zwrócić. Dlatego licz, licz i jeszcze raz licz.

Faktyczne koszty eksploatacji pompy ciepła

Można się spotkać z opinią, że ogrzewanie domu pompą ciepła jest prawie darmowe. To oczywiście nieprawda i wiele zależy tutaj m.in. od źródła energii. Na pewno jest to opłacalne dla posiadaczy domowej instalacji fotowoltaicznej. W każdej innej sytuacji trzeba bardzo dokładnie oszacować rzeczywiste koszty ogrzewania, aby nie okazało się, że pompa, choć nieco tańsza w użytkowaniu, tak naprawdę nigdy się nie zwróci.

Konieczność przerobienia istniejącej instalacji

To sugestia dla osób, które planują wymienić aktualne urządzenie grzewcze i zastąpić je pompą ciepła. Taka operacja może być dość kłopotliwa, jeśli dysponujemy starszym typem instalacji, zwłaszcza opartym na grzejnikach. Nie jest wcale wykluczone, że w tych okolicznościach inwestycja w pompę ciepła będzie kompletnie nieopłacalna i korzystniej będzie zastosować np. nowoczesny kocioł kondensacyjny.

Parametry energetyczne budynku

To również bardzo ważna kwestia, której trzeba poświęci sporo uwagi. Jeśli masz starszy dom, który nie grzeszy jakością izolacji termicznej, to musisz się liczyć z tym, że po zastosowaniu pompy ciepła Twoje rachunki za prąd znacząco wzrosną. Pompy idealnie sprawdzają się w domach energooszczędnych oraz pasywnych, natomiast w tym o gorszych parametrach izolacyjnych niestety nie do końca zdają egzamin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie