Będzie nowy program dopłat do pomp ciepła?

Piotr Kowalczyk
20.10.2021

Zgodnie z zapowiedzią Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wkrótce może zostać uruchomiony program dopłat skierowany do osób zainteresowanych zakupem pompy ciepła. Ma to być odpowiedź nie tylko na potrzeby środowiska, ale także zakładów energetycznych, które mają coraz większe problemy z odbieraniem energii z instalacji fotowoltaicznych.

Zużywaj prąd w gospodarstwie domowym

Pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna to układ niemalże idealny. Nie dość, że zapewniamy sobie bardzo wysoki komfort korzystania z ogrzewania, to jeszcze maksymalnie ograniczamy koszty. I do takiego modelu zdaje się dążyć NFOŚiGW. Nowy program ma zachęcić do inwestowania w pompy ciepła, które będą na bieżąco zużywać energię wyprodukowaną przez domowe instalacje PV – a to da odetchnąć przeciążonym sieciom.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na razie wstępnie zapowiada, że uruchomi program dopłat do zakupu pompy ciepła. Beneficjent będzie mógł liczyć na bezzwrotną dotację w kwocie do 21 tysięcy złotych (30 proc. kosztów kwalifikowanych). Co ważne, program ma być skierowany wyłącznie do osób, które budują nowy dom. Z kolei osoby chcące zmodernizować już istniejącą instalację grzewczą mogą nadal starać się o środki z programu „Czyste powietrze”.

Na razie nie wiadomo, kiedy może ruszyć nowy program. NFOŚiGW czeka na akceptację jego założeń przez Komisję Europejską oraz Europejski Bank Inwestycyjny.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie