Powierzchnia obszarów adaptowanych na farmy fotowoltaiczne, procesy produkcyjne ogniw oraz ich późniejsza utylizacja kwestionują ekologiczność pozyskiwania energii w taki sposób. Dlatego ważne jest, by ograniczać do minimum wszelkie negatywne rezultaty. Kluczowa w tym wypadku jest kwestia dotycząca recyklingu modułów fotowoltaicznych.
Obecnie fotowoltaika rozwija się w błyskawicznym tempie. Upowszechnianie się tej technologii generuje problem dotyczący zużytych instalacji, który z czasem będzie eskalował. W Polsce ogniwa fotowoltaiczne zakładano w latach 90., a ich żywotność określana jest na 20-30 lat. Kwestia ich utylizacji będzie narastała w niedalekiej przyszłości.
Obecnie najbardziej komercyjne inwestycje fotowoltaiczne na zaawansowanym poziomie odnotowuje się w Niemczech, Hiszpanii, Francji i Wielkiej Brytanii. W krajach tych opracowane zostały wytyczne, dzięki którym planowanie rozlokowania parków fotowoltaicznych maksymalnie redukuje zagrożenia związane z ich negatywnym oddziaływaniem na przyrodę, m.in. na populację ptaków. Z doświadczenia tych krajów należy czerpać wiedzę i adaptować sukcesywnie najlepsze rozwiązania.
Długofalowe planowanie i konstruowanie strategii dotyczących odnawialnych źródeł energii pozwoli na współgrający ze środowiskiem naturalnym montaż ogniw. Ponadto umożliwi efektywne zutylizowanie paneli, a nawet całych farm w taki sposób, by nie doszło do zanieczyszczenia środowiska. Zagadnieniami dotyczącymi recyklingu tego rodzaju surowców zajmują się największe firmy działające w tym obszarze, np. Stena Recycling. Z paneli fotowoltaicznych oraz niektórych komponentów półprzewodnikowych wykorzystywanych w modułach fotowoltaicznych można odzyskać szkło, metale żelazne i nieżelazne (np. aluminium), które nadają się do ponownego użycia
Przed przystąpieniem do realizacji inwestycji związanej z montażem fotowoltaicznych paneli czy farmy fotowoltaicznej należy przeanalizować wszystkie, a w szczególności jej środowiskowe aspekty. Długoterminowa, czyli obejmująca cały okres pracy elektrowni, analiza pozwoli na dokładniejsze określenie jej wpływu na środowisko.
Artykuł partnera