Warszawa mocno inwestuje w fotowoltaikę. Wszystkie miejskie budynki mają mieć instalacje PV

Maciej Piwowski
19.04.2022

Władze Warszawy poinformowały o przeznaczeniu kolejnych 60 milionów złotych na rozbudowę miejskiego systemu instalacji PV. W latach 2022-2024 planowane są nowe inwestycje w fotowoltaikę, co ma przybliżyć stolicę do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku.

Instalacja PV na każdym budynku zarządzanym przez miasto

Tylko w latach 2022-2024 instalacje fotowoltaiczne mają zostać zamontowane na około 200 miejskich budynkach. Pozwoli to zwiększyć łączną moc zainstalowaną z obecnych 9,3 do 21,3 MW. Miasto na razie skupia się na żłobkach. Do końca 2023 roku wszystkie placówki mają już korzystać z własnego źródła prądu.

W następny etapie instalacje fotowoltaiczne będą montowane na dachach miejskich szkół, przychodni, szpitali, ośrodków kultury, urzędów, a nawet zajezdni autobusowych i parkingów Park&Ride.

Władze Warszawy ogłosiły plan, zgodnie z którym do końca 2030 roku wszystkie budynki samorządowe (spełniające warunki techniczne) będą korzystać z własnych instalacji fotowoltaicznych. Pozwoli to obniżyć emisję CO2 o 87 tysięcy ton oraz przynieść oszczędności na zakupie energii na poziomie około 70 milionów złotych.

Do tej pory Warszawa zainwestowała w fotowoltaikę na ponad 140 budynkach. Największa tego typu instalacja znajduje się na terenie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, gdzie łączna moc zainstalowana wynosi 6,7 MW.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie