W Danii powstaje ogromna farma fotowoltaiczna

Maciej Piwowski
16.03.2021

To będzie największa taka instalacja w północnej Europie. Deweloper European Energy rozpoczął przygotowania do budowy gigantycznej farmy fotowoltaicznej. Powstanie w gminie Aabenraa w Danii. Łączna moc instalacji wyniesie blisko 300 MW. Na razie inwestor jest na etapie załatwiania spraw urzędowych, ale pozwolenie na budowę już zostało wydane. Właściwe prace mają się rozpocząć na początku 2021 roku.

Imponujący projekt

Ogromna farma fotowoltaiczna powstanie w krótkim czasie, bo deweloper planuje uruchomić ją i przyłączyć do sieci jeszcze w pierwszej połowie 2021 roku. Cała inwestycja ma pochłonąć ponad 1 miliard koron duńskich, czyli około 600 milionów złotych. Nie znamy jednak szczegółów finansowych przedsięwzięcia.

Ta wielka farma fotowoltaiczna powstaje na potrzeby planowanego w pobliżu centrum serwerowego i będzie zaopatrywać je w energię elektryczną.

Dodajmy, że to niejedyny tak ambitny projekt OZE realizowany w Danii. W pobliżu miasta Esbjerg powstaje instalacja składająca się z dwóch turbin wiatrowych o mocy 8,4 MW każda, które będą produkować 62 GWh energii elektrycznej rocznie na potrzeby centrum serwerowego Apple w miejscowości Viborg.

Ponadto w gminie Holstebro powstanie farma fotowoltaiczna o mocy około 200 MW, którą realizuje inny deweloper Better Energy. Farma zacznie produkować energię do połowy 2021 roku.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.