Szpital w Szczecinie z własną instalacją fotowoltaiczną

Krzysztof Jagielski
15.03.2021

Fotowoltaika jest najszybciej rozwijającą się dziedziną energetyki OZE. Choć powszechnie kojarzymy ją z instalacjami domowymi, to coraz chętniej w produkcję energii ze słońca inwestują także samorządy, firmy oraz jednostki służby zdrowia. Najświeższy przykład mamy w Szczecinie. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 1 PUM korzysta już z własnej instalacji fotowoltaicznej. Przyjrzyjmy się bliżej tej inwestycji.

Spora instalacja, duże oszczędności

Moduły fotowoltaiczne, za których dostarczenie odpowiadała wybrana w przetargu firma ML System, zostały zamontowane na dachach i elewacjach budynków należących do szpitalnego kompleksu. Łącznie o produkcję energii dba 2116 modułów PV, których zsumowana moc wynosi nieco ponad 740 kWp, a łączna powierzchnia to blisko 4100 metrów kwadratowych. W instalacji zastosowano również 23 inwertery.

Całość inwestycji zamknęła się w kwocie 6,2 miliona złotych. Szpital spodziewa się jednak znacznych oszczędności z tytułu pozyskiwania energii z własnej instalacji fotowoltaicznej. Cały wyprodukowany prąd ma być na bieżąco zużywany, bez magazynowania go w sieci należącej do zakładu energetycznego – szacuje się, że pokryje on nawet do 65% chwilowego zapotrzebowania na moc w szpitalu (przy optymalnych warunkach, w godzinach między 11 a 15). Średniodobowo (z uwzględnieniem przerw nocnych) ma to być natomiast około 20-25%.

Jeśli uda się zbliżyć do tego wyniku, wówczas szpital na samym zakupie prądu od zakładu energetycznego zaoszczędzi przynajmniej 430 tysięcy złotych brutto rocznie. Zwrot z inwestycji powinien więc nastąpić po około 15 latach, jednak biorąc pod uwagę rosnące ceny energii oraz przewidywany wzrost zużycia prądu, może to nastąpić znacznie wcześniej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie