Stacje transformatorowe dla farm fotowoltaicznych - najważniejsze informacje!

Krzysztof Jagielski
21.09.2020

Ogniwa fotowoltaiczne, zwane również bateriami słonecznymi, są urządzeniami w postaci cienkich, półprzewodnikowych płytek. Wykonane z krzemu płytki pod wpływem promieniowania wytwarzają energię elektryczną, która następnie jest przekazywana do sieci energetycznej. Duże skupiska ogniw tworzą farmy fotowoltaiczne. Jednak do ich prawidłowego funkcjonowania niezbędna jest obecność stacji transformatorowych.

Stacja trafo – niezbędny element farm fotowoltaicznych

Aby zapewnić niezawodne działanie i odpowiednią ochronę, instalacje farm fotowoltaicznych muszą zostać zaprojektowane i wykonane w zgodzie z obowiązującymi normami, przepisami oraz rozwiązaniami technicznymi. Farmy fotowoltaiczne tworzone są na bazie wielu komponentów. Poza panelami fotowoltaicznymi, niezbędnymi składowymi są przyłącza energetyczne, odpowiednia infrastruktura, konwertery oraz linie kablowe energetyczno-światłowodowe. Oprócz wymienionych elementów, farmy fotowoltaiczne nie mogą obejść się również bez transformatorów. Podobnie jak każda jednostka wytwórcza, farma fotowoltaiczna musi być podłączona do sieci elektroenergetycznej. Tę z kolei zapewnia instalacja elektryczna. Jednak warto mieć na uwadze, że farmy fotowoltaiczne mogą charakteryzować się niewielką mocą jednostkową oraz umiejscowieniem z dala od źródeł energii. To głównie te czynniki sprawiają, że stacje transformatorowe stały się nierozdzielną częścią instalacji elektrycznych farm.

Stacje transformatorowe – sprawdzone i bezpieczne rozwiązania 

Wolnostojące stacje trafo obudowane betonem zapewniają kompleksowe rozwiązania w przypadku budowy farm fotowoltaicznych. Dzięki zróżnicowanym wymiarom oraz możliwości konfiguracji można dobrać wariant optymalnie współpracujący z zaprojektowaną farmą. Kolejnymi atutami trafostacji są nieskomplikowany montaż i prosta obsługa. Wystarczy jedynie odpowiednio przygotowane podłoże oraz ograniczone do minimum prace montażowe przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Stacje transformatorowe dla farm fotowoltaicznych to kompleksowe rozwiązania posiadające niezbędne atesty potwierdzające skuteczność i bezpieczeństwo działania.

Trafostacje z technicznego punktu widzenia

Stacje trafo będące elementem farm fotowoltaicznych dzielone są na kilka podstawowych jednostek: strona nN, transformator nN/SN i strona SN. W zależności od mocy farm fotowoltaicznych wykorzystywane są różne konfiguracje stacji trafo. W przypadku najniższej mocy do prawidłowej pracy wystarczą stacje jednotransformatorowe. Stacje kilkutransformatorowe lub zespoły stacji trafo rozlokowane w różnych częściach zabudowy są przewidziane dla farm fotowoltaicznych o największych mocach. Z uwagi na podział na kilka punktów i rozdzielnic oraz skrócenie kabli nN do inwerterów, obsługa oraz sterowanie stają się prostsze. Jednak przed wyborem odpowiedniego rozwiązania warto skorzystać z porady specjalistów, którzy pomogą dobrać optymalną konfigurację zgodną z wymogami przewidywanej zabudowy. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie egsystem.pl

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie