Skąd wziąć pieniądze na instalację fotowoltaiczną?

Mateusz Rąbalski
21.03.2019

Nie ma wątpliwości, że zakup instalacji fotowoltaicznej za gotówkę przekracza możliwości finansowe większości Polaków. Firmy zajmujące się montażem fotowoltaiki dobrze o tym wiedzą, dlatego coraz częściej można się spotkać z ofertami rozłożenia płatności na raty. To jednak niejedyna opcja dla osób, których nie stać na zakup instalacji fotowoltaicznej, a bardzo chcą ją mieć.

Dofinansowanie z programu „Czyste powietrze”

To największy proekologiczny program rządowy w historii naszego kraju. Głównym celem jest poprawa jakości powietrza, ale w programie mogą wziąć udział nie tylko osoby zainteresowane wymianą starego kotła. Pieniądze czekają też na tych, którzy chcą docieplić budynek, wymienić okna czy zainwestować w instalację fotowoltaiczną.

Kryteria zakwalifikowania beneficjenta do programu nie są przesadnie ostre. Wszystkie szczegóły można znaleźć na stronie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dofinansowanie lokalne

Tutaj szansa na uzyskanie dotacji jest już znacznie mniejsza, ale w Polsce wciąż nie brakuje samorządów, które w ramach funduszy unijnych udzielają albo jednorazowych zapomóg, albo preferencyjnych kredytów na zakup instalacji fotowoltaicznej. Na pewno więc warto przejść się do urzędu gminy i zapytać, czy nie ma takiej opcji.

Pożyczka w banku

Wzięcie kredytu bankowego na zakup instalacji fotowoltaicznej jest oczywiście ryzykowne, bo przecież pożyczkę trzeba będzie spłacić – w dodatku z nawiązką. Jeśli jednak wiesz, że taka instalacja przyniesie Ci wymierne oszczędności, to skorzystanie z pomocy banku wcale nie musi być złym pomysłem.

Banki co prawda nie mają kredytów przeznaczonych stricte na zakup instalacji fotowoltaicznej, ale kredyt gotówkowy na dowolny cel nie wymaga też dokumentowania wydatków. W dobie niskich stóp procentowych taka pomoc nie powinna też być przesadnie kosztowna.

Zakup instalacji na raty

To całkiem ciekawe rozwiązanie. Jeśli zdecydujesz się na zakup kompletnej instalacji w sklepie, również internetowym, to koniecznie zapytaj o możliwość rozłożenia płatności na raty – najlepiej nieoprocentowane. Na pewno taką opcję udostępnia serwis Allegro za pośrednictwem systemu płatności PayU.

Innym rozwiązaniem jest również wzięcie instalacji fotowoltaicznej na tzw. abonament. Oferują to niektóre firmy działające na polskim rynku. Inwestor nie musi angażować dużej gotówki, a koszt instalacji jest rozłożony na comiesięczne opłaty abonamentowe. Tutaj jednak radzimy bardzo dokładnie policzyć, czy to się aby na pewno kalkuluje, bo niestety różnie z tym bywa. 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie