Instalacje fotowoltaiczne charakteryzują się zazwyczaj wieloletnią trwałością i niezawodnym działaniem. Są zbudowane z komponentów, które dobrze radzą sobie z trudnymi, zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie oznacza to jednak, że będą działać tak samo wydajnie bez jakiegokolwiek zainteresowania ze strony inwestora. Każdą instalację warto od czasu do czasu sprawdzić pod kątem prawidłowego działania i ewentualnych usterek, które mogłyby doprowadzić do poważnych awarii. Podpowiadamy dlaczego oraz jak często trzeba to robić.
Panel słoneczny, który generuje energię z maksymalną wydajnością, pozwala zaoszczędzić więcej pieniędzy oraz zapewnia lepszy zwrot z inwestycji. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie konserwować np. farmy fotowoltaiczne w Polsce. Z biegiem czasu na panelach słonecznych gromadzi się kurz i zanieczyszczenia, co może obniżyć wydajność instalacji. Ponadto przesiąkanie wody, szkodniki, grad, wiatr czy światło słoneczne mogą spowodować uszkodzenie lub pogorszenie stanu systemu.
Decydując się na regularny serwis fotowoltaiki, bez względu na to, czy dotyczy on instalacji domowej, czy farmy fotowoltaicznej, można upewnić się, że system funkcjonuje w sposób bezpieczny – nie grożą mu poważne awarie czy pożary. Rutynowa konserwacja zapewnia również utrzymanie wydajności systemu, co pozwala m.in. przez wiele lat maksymalizować oszczędności na rachunkach za energię.
Warto zaznaczyć, że profesjonalny przegląd systemu solarnego za każdym razem powinien być przeprowadzony przez wykwalifikowaną firmę lub odpowiedniego fachowca. Jednak kilka elementów takiej inspekcji można wykonać we własnym zakresie. Mowa tutaj przede wszystkim o kontroli wizualnej, czyli upewnieniu się, że na poszczególnych komponentach instalacji nie ma żadnych zanieczyszczeń, brudu ani uszkodzeń. Bez względu na wielkość farmy fotowoltaicznej w Polsce, niewielkie problemy czy usterki, które pozostaną nierozwiązane, mogą w dłuższej perspektywie przyczynić się do dużych strat i konieczności przeprowadzania kosztownych napraw.
Serwis fotowoltaiki, prowadzony we własnym zakresie, może również obejmować sprawdzenie stabilności konstrukcji oraz ogólnego stanu modułów i przewodów. Warto bliżej przyjrzeć się inwerterowi, wsłuchując się, czy nie wydaje dziwnych dźwięków, np. piszczenia lub brzęczenia. Następnie można skontrolować wydajność instalacji pod kątem ewentualnych ubytków w generowaniu energii. Niektórzy inwestorzy sięgają również po kamery termowizyjne, pozwalające wykryć mikrouszkodzenia.
Profesjonalny serwis fotowoltaiki należy przeprowadzać minimum raz na pięć lat. Doświadczeni fachowcy zajmą się podczas przeglądu m.in.: pomiarami kontrolnymi, analizą pracy falownika, monitoringiem pracy instalacji czy wspomnianymi badaniami termowizyjnymi. Coraz popularniejszą praktyką jest także korzystanie ze specjalistycznych systemów, które na bieżąco monitorują działanie farmy, śledząc jej pracę i efektywność.
Zdecydowanie częściej, niż raz na pięć lat, warto decydować się na mycie modułów, zwłaszcza jeśli instalacja znajduje się w miejscu podatnym na różnego rodzaju zanieczyszczenia. Dzięki temu nie tylko ograniczymy ryzyko uszkodzenia, ale także zapewnimy panelom maksymalną wydajność. Serwisanta warto również wezwać za każdym razem, gdy w instalacji wykryjemy usterkę – nie należy takich napraw przeprowadzać we własnym zakresie.
Artykuł partnera