Ruszyła trzecia edycja programu „Mój prąd”

Antoni Kwapisz
28.07.2021

Największy w Europie, a prawdopodobnie też na świecie program dofinansowań do instalacji fotowoltaicznych doczekał się trzeciej edycji. 1 lipca ruszył nabór wniosków do programu „Mój prąd”. To jednocześnie ostatnia szansa, aby przyłączyć swoją instalację do sieci na podstawie starych zasad, które od 2022 roku będą już mniej korzystne dla prosumentów.

Mniejszy budżet, niższa dotacja

Program „Mój prąd 3.0” znacząco zmienił się od momentu jego ogłoszenia. Obecna edycja została zasilona budżetem w wysokości około 500 milionów złotych, a więc znacznie niższym niż dotychczas. To przełoży się niestety także na dotacje przyznawane prosumentów. Maksymalna możliwa do uzyskania kwota wynosi teraz 3000 złotych. Przypomnijmy, że dotychczas było to 5000 złotych.

Wnioski do programu można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ministerstwo Klimatu deklaruje, że wnioski będą rozpatrywane w ciągu 30 dni, choć przy poprzednich edycjach „Mojego prądu” różnie z tym bywało.

Osoby planujące zakup instalacji fotowoltaicznej powinny się pospieszyć z decyzją. Od 2022 roku zaczną obowiązywać nowe, niekorzystne zmiany w modelu rozliczeń. Zniknie system opustów, za to prosumenci będą mogli sprzedawać wyprodukowane nadwyżki energii po średniej cenie rynkowej z poprzedniego kwartału. Tych, którzy przyłączą instalację do sieci do końca 2021 roku, będą obowiązywać stare zasady, ale jeszcze tylko przez 15 lat.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie