Ruszyła budowa jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Piotr Kowalczyk
06.04.2023

PV Jeziórko – to nazwa farmy fotowoltaicznej, która powstanie na Podkarpaciu. Będzie to jedna z największych takich instalacji w naszym kraju, zajmująca powierzchnię około 100 ha. Inwestycja ma zostać ukończona jeszcze w 2023 roku.

Ogromna farma PV z panelami bifacjalnymi

PV Jeziórko początkowo będzie mieć moc zainstalowaną na poziomie aż 100 MW, co już pozwoli zaspokoić potrzeby energetyczne około 50 tysięcy gospodarstw domowych. W 2024 roku farma ma zostać rozbudowana i osiągnąć moc docelową 153 MW.

Projekt realizuje spółka PGE, która ma plan, aby do 2030 roku oddać do użytku łącznie aż 3 GW instalacji fotowoltaicznych.

Nowa farma, jedna z największych w Polsce, powstanie na terenie gminy Grębów, około 10 kilometrów od Tarnobrzega. Instalacja będzie się składać około 200 tysięcy paneli słonecznych, każdy o mocy ponad 500 W.

Co ważne, zastosowane zostaną moduły bifacjalne, co oznacza ich zdolność do absorbowania promieniowania słonecznego z dwóch stron – również od tyłu, poprzez odbicie od podłoża. Takie rozwiązanie zwiększy wydajność całej instalacji o kilka procent.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie