Ruszył nabór wniosków do programu „Prosument lokatorski”

Mariusz Siwko
06.02.2023

„Prosument lokatorski” to rządowy program finansowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy. Program pozwala skierować środki do zarządców budynków wielorodzinnych na rozwój fotowoltaiki. Dzięki temu w najbliższych latach ma przybyć instalacji montowanych na blokach, dzięki czemu spadną rachunki za energię dla odbiorców indywidualnych.

Kto może otrzymać dofinansowanie?

Program jest skierowany do spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych oraz samorządów, w których zasobach znajdują się budynki wielorodzinne. Łączna pula środków do rozdysponowania wynosi ponad 448 mln zł.

Dofinansowanie do realizacji instalacji fotowoltaicznej na budynku wielorodzinnym będzie udzielane w formie grantu. Można odzyskać do 50 proc. kosztów inwestycji netto. Środki będą przeznaczane m.in. na zakup kompletnej instalacji OZE, jak i modernizację tej już istniejącej (jej rozbudowę o co najmniej 25 procent).

Nabór wniosków do programu ruszył z początkiem lutego. Wszystkie szczegóły oraz wzór wniosku można znaleźć na stronie internetowej Banku Gospodarstwa Krajowego.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie